Съдът в Прищина призна косовския бошняк Екрем Байрович за виновен и го осъди на 12 години затвор за военни престъпления срещу цивилни граждани в косовския град Исток (тогава в състава на Сърбия) и околните села през 1998-1999 г. В присъдата е включено и времето, което е прекарал в ареста. В обвинителния акт на прокуратурата се посочва, че Байрович е улеснил престъпни деяния като убийства, грабежи, побои, издевателства, арести, изтезания и нечовешко отношение към цивилни граждани.
Част от сръбските сили
Според прокуратурата той е бил част от сръбските полицейски и военни сили, които на 15 май 1999 г. са убили осем албански цивилни граждани в село Стародворане.
Още: Заради непремерено изказване: Косово арестува сръбски правителствен служител
В състава на съда, който разглеждаше това наказателно дело, бяха председателят Ментор Байрактари и членовете Арбен Хоти и Кутим Красники.
Обвиняемият Байрович се защити, като запази мълчание в съда на 3 юли 2024 г. "Консултирах се с моя адвокат. Бях разпитван в продължение на два дни в прокуратурата и там дадох всички ясни отговори. След като се консултирах със защитата си, нямам какво повече да кажа и искам да се защитя с мълчание", заяви той пред съдебния състав.
Адвокатите на Байрович твърдят, че присъдата е лишена от ясни мотиви, пренебрегнала е показания, предполагащи неучастие в престъплението и се е основавала до голяма степен на изявления, дадени след ареста му, за които се твърди, че са повлияни от медийното отразяване на случая. Защитата твърди, че Байрович е помогнал за спасяването на цивилни и не е участвал в убийствата.
Трагедията на един баща
Един от засегнатите от случая - 86-годишният Даут Елшани - представи пред съда три снимки на синовете си, които са били убити в село Стародворан през май 1999 г., като заяви, че обвиняемият е бил въоръжен на това място и в този ден.
Още: Евакуираха депутатите в Косово: Ето защо (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Единият от убитите му синове тогава е на 16 години. Даут Елишани даде показания в съда и описа моментите, когато синовете му са били отвлечени, надеждите си за тяхното спасяване и търсенето на справедливост.
"Аз не видях другите. Този беше въоръжен. Той беше под тяхна закрила. Той знае кой кого е убил. Няма да напусна съдебната зала, докато не ми кажат кой е убил синовете ми. Не е лесно, когато трима от синовете ти са убити без причина, без вина", заяви свидетелят Елшани по време на съдебното заседание на 27 юни 2024 г., припомня KosSev.
Какво казва обвинението за случая?
В обвинителния акт се посочва, че на 8 май 1999 г. в село Стародворане колона от цивилни граждани, движеща се към Албания, е спряна от сръбски полицейски и военни служители, сред които и Байрович, при което момчетата и мъжете са отделени от останалата част от групата.
Още: Германският парламент удължи мисията на Бундесвера в Косово
Първоначално им взели парите и други ценности, след което ги поставили в двора на къщата, където били подредени с високо вдигнати ръце и лица, обърнати към стената на двора, докато сръбските сили ги нападали физически и ги биели по различни начини, се посочва в обвинителния акт.
През този период, според обвинителния акт, сръбските полицаи и войници се обръщали към тях с думите: „Къде е НАТО?“. По-нататък в документа се казва, че след това задържаните са били отведени в къща, където са били застреляни и убити най-малко 16 цивилни албанци. Само един от тях е оцелял, но е бил ранен.
Също така, според обвинителния акт, на 07.05.1999 г. обвиняемите са участвали в ареста, отвличането и малтретирането на 84 мирни албанци, които първо са били отделени от конвоя и са им били отнети всички пари и ценности. След това мъжете са отведени в Джураковац - в бар, където са третирани нечовешки и са измъчвани. После са прехвърлени в полицейския участък в Джураковац.
Според обвинителния акт колоната е била ръководена от обвиняемия Екрем Байрович, босненец по националност, който улучил един мъж с приклада на картечница под ребрата.
Още: В Прищина съдят 53-ма сърби за убийството на 370 косовски албанци
След като цивилните били отведени в полицейския участък, те били подложени на нечовешки изтезания, психически тормоз и смъртни заплахи, се посочва в обвинителния акт. В допълнение към сериозните физически наранявания, жертвите са получили травми и последици за здравето.
Тези действия, според обвинителния акт, са наказуеми както по националното законодателство, така и по Международната женевска конвенция.