Кървавата неделя. Едно от най-жестоките кланета, от което минаха 80 години

11254
Кървавата неделя. Едно от най-жестоките кланета, от което минаха 80 години
Снимка: istock

"Заедно почитаме невинните жертви на Волин! Паметта ни обединява! Заедно сме по-силни", написа в Туитър полският президент Анджей Дуда. А украинският президент Володимир Зеленски заяви: "С Анджей почетохме всички жертви на Волин. Ценим всеки един живот, помним историята и защитаваме заедно свободата". На девети юли двамата държавни глави присъстваха на възпоменанието за жертвите на Волинското клане в катедралата в град Луцк в Северозападна Украйна - 80 години след престъплението, извършено от украинските националисти срещу поляците по време на Втората световна война. Дуда и Зеленски поставиха кандила пред олтара и се прегърнаха. Но очакваното от полската страна извинение така и не бе чуто.

След срещата в Луцк: и разбирателство, и критики

"Очаквахме повече, но украинската страна не е готова за по-силни жестове", заяви Марчин Пшидач, външнополитически съветник на полския президент. Но присъствието на Зеленски на възпоменателната литургия е "стъпка в правилната посока". Пет години по-рано на 75-годишнината от клането Дуда почете сам паметта на жертвите в Украйна.

Реакцията на полските медии бе смесена. "Службата в Луцк е правилен знак. Но все още имаме да извървим дълъг път", написа журналистът Йежи Хачински във вестник "Жечпосполита". Той подложи на критика факта, че извършителите - "украинските националисти" - не са били назовани. Бившият дипломат Витолд Юраш пък коментира, че думите на Зеленски за "всички невинни жертви" внушават "симетрия на вината", а това е изопачаване на историята. "Фактът, че украинският президент не можа да изрече думата извинение, е доказателство за политическото и морално поражение на Дуда", коментира Юраш.

Волин - земята, за която са претендирали и поляци, и украинци

Луцк е ключов град в областта Волин, за която са претендирали и двете държави. След Първата световна война областта попада на територията на Полша. Украинското малцинство се чувства дискриминирано и предприема терористични нападения срещу държавната власт. След нахлуването на германците в Полша през 1939-а година, областта Волин попада под съветски контрол, а две години по-късно е окупирана от нацистка Германия.

Когато Германия започва да отслабва след поражението при Сталинград, националистическата партизанска Украинска въстаническа армия (УПА), основана през 1942 година, решава да прогони поляците от Волин. Намеренията са чрез етническо прочистване да се създадат благоприятни условия за украинска национална държава след войната.

Първите нападения срещу села, населени предимно от поляци, са извършени през февруари 1943-а година. Кулминацията настъпва с клането от 11 юли 1943 година. На този ден, който остава в историята като "Кървавата неделя", са атакувани 99 села. Партизаните мобилизират украински цивилни, които с коси, вили и брадви избиват полските си съседи. Има обаче и украинци, които въпреки опасността за живота си спасяват поляци.

По-късно сраженията се разпространяват и на запад - към Източна Галиция и Бешчади в Югоизточна Полша. Полските историци смятат, че до края на войната през 1945-а година са убити около 100 000 поляци. До половин милион хора са избягали или били прогонени. След това между 10 000 и 15 000 украинци загиват при ответните действия на полските партизани.

Трудното помирение с миналото

По време на комунизма темата е табу. Едва с края на Студената война започва труден процес на помирение с миналото, но и досега успехи в тази насока липсват.

След руското нахлуване в Украйна, Полша се превърна в един от най-важните съюзници на източната си съседка. Варшава стана важен доставчик на оръжия и прие няколко милиона бежанци на своя територия. Над един милион украинци все още живеят в Полша. Въпросът за справянето с тежкото историческо наследство обаче бе отложен.

Същевременно в Полша постепенно се засилва общественият натиск спрямо правителството и президента - все повече публицисти и политици настояват Дуда да се възползва от влиянието, което има върху Зеленски, за да подтикне украинската страна да да се извини.

"През 60-те години успяхме да постигнем помирение с германците. Ще успеем да се помирим и с украинците", заяви уверено в неделя Анджей Дера, държавен секретар в президентската канцелария и довереник на Анджей Дуда.

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Путин даде гражданство на молдовски олигарх, създал проруска партия

Нова Каледония въстана срещу Франция: Париж прати военни и обяви извънредно положение (ВИДЕО)

Зеленски с остро изявление: Посочи виновните за тежката ситуация в Харковска област

Украинските спецчасти показаха зрелищно ВИДЕО как пленяват руснаци в Харковска област

Близък до Путин източник "намери виновник" за съсипаното с ATACMS летище "Белбек"

ГУР: Украински дронове са ударили важно руско отбранително предприятие (ВИДЕО)

Насред руското настъпление: Зеленски пристигна в Харков

Европейски министри излязоха по улиците на Тбилиси и подкрепиха грузинците (СНИМКИ)

Проучване: Младите французойки все по-често посягат на живота си

В Украйна е по-страшно отколкото в Газа: Сапьор от ЦАХАЛ сравни украинската и израелската армии

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа