Афганистански военнослужещи, които са били подготвени от британски и американски инструктори, се присъединяват към отрядите на радикалното движение „Талибан”, пише вестник „Times”, позовавайки се на източник от Въоръжените сили на Обединеното кралство.
Още: След хаоса с летищата Путин уволни министър
Още: Цветелина Пенкова: България на прага на еврозоната и ключови европейски решения
Според събеседника на изданието, на направени скоро снимки на бойци от „Талибан” може да се види характерната за държавите от НАТО техника за носене на автоматично оръжие. Показалецът на стрелеца е изпънат и е извън пределите на спусъка, което предотвратява риска от случаен изстрел.
„Това е нашата техника за сигурност”, обяснява източникът. Той твърди, че талибаните обикновено държат оръжието „както дойде”, докато показалецът, изпънат по протежение на затворно-спусковия механизъм на автомата и няколко други признака ясно показват, че лицето е получило специфична военна подготовка.
Източниците на „Times” са на мнение, че бившите афганистански военни често нямат друг избор, освен да се присъединят към талибаните. В противен случай може да ги очаква затвор или смърт.
Още: Тръмп ядоса и крал Чарлз III: Напрежение по оста Великобритания - САЩ
Още: Земетресение разтърси Закинтос
От британското военно министерство заявявах, че не разполагат „с каквито и да било доказателства, потвърждаващи информацията, че бивши бойци от силите за сигурност на Афганистан са се присъединили към талибаните”. От там заявяват, че бойците от които и да са подготвени сили ще спазват техниката за безопасност при боравене с оръжие и ще го държат така, както се вижда на снимките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ премести дронове M-LIDS в Гърция
Още: Туристите в Черна гора ще получават награди за добре дошли и над 100 000 подаръка
През август вестник „The Washington Post“ публикува информация, според която движение „Талибан“ е подкупвало през 2020 г. афганистански чиновници и военнослужещи да предадат оръжието си или да се предадат, припомня БГНЕС.
Според източник на изданието, правителствените служители са описали сделката с талибаните като „споразумение за прекратяване на огъня“, но в действителност бойците са предлагали пари срещу предаването на оръжието. За година и половина талибаните са успели да се споразумеят с чиновниците на ниво районни власти и административни провинции.