Държавните и правителствените глави на 29 страни-членки на НАТО призоваха Русия да „изтегли войските си от Молдова, Украйна и Грузия“. Това се казва в декларацията на алианса след първия работен ден на срещата на върха на алианса в Брюксел.
Още: Опасност от тероризъм в Лондон: Арестувани са осем души
Още: Рекорден брой опасни стоки в ЕС: Цяла Европа подава сигнали, колко са от България?
„Потвърждаваме нашата подкрепа за териториалната цялост и суверенитета на Украйна, Грузия и Република Молдова в рамките на техните международно признати граници. Призоваваме Русия да изведе силите, които е разположила в тези три страни без тяхно съгласие“, се казва в документа, цитиран от БГНЕС.
Освен това обаче, Алианса обяви, че е напълно възможно партньорство с Русия да има стратегическа ценност и за двете страни, но сега няма условия за такова партньорство. "Продължаваме да вярваме, че партньорството между НАТО и Русия, основаващо се на международното право и задължения, включително основополагащия акт Русия-НАТО и Римската декларация, би могло да има стратегическа ценност. Във връзка с настоящите обстоятелства, съжаляваме, че въпреки призивите на съюзниците и международната общност по адрес на Русия да промени курса си, няма условия за такива отношения", се казва във финалния документ.
Лидерите на държавите от НАТО също така призоваха за пълното реализиране на Минските споразумения за урегулиране на конфликта в Украйна, а също така изразиха подкрепа за работата на Нормандския формат и контактната група.
Още: Зеленски пак призовава за истински мир, а Русия точи зъби и за Литва (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Рестарт на президентските избори в Румъния: Защо резултатите са важни за всички?
Междувременно те поеха ангажимент да избавят Алианса от зависимостта от оръжията и техниката съветско и руско производство. Това се казва в декларация, приета след основната работна сесия на срещата на върха на алианса в Брюксел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Русия обикаля "Влакът на Победата" и руснаците се бият за безплатна каша (ВИДЕА)
Още: Швеция ще плаща по 32 000 евро на мигрантите, за да се приберат по родните си места
Лидерите на НАТО подчертаха необходимостта от модернизиране на въоръженията на държавите-членки за „укрепване на тяхното технологично предимство“. Армиите на страните от Централна и Югоизточна Европа продължават да са въоръжени основно със съветско оръжие от 60-те и 80-те години на миналия век, макар че много танкове, самолети и вертолети бяха модернизирани през последните години. Точни оценки за пълния преход на тези армии към стандартите на НАТО няма, но според експертите това ще струва стотици милиарди долари, които трябва да бъдат извадени от бюджетите на тези страни.
Припомняме, че американският президент Доналд Тръмп заговори за нова граница за разходите за отбрана - 4% от БВП. Германия, която беше основен обект на критики на Тръмп, защото и сега не дава 2% от БВП за отбрана, колкото трябва според поет ангажимент за всички страни-членки на НАТО, не коментира позицията на президента на САЩ. В момента само 8 страни-членки са достигнали тази цел.