Готовността за действие на българските военнослужещи в условията на съвременни заплахи беше демонстрирана по време на първото участие на представители на въоръжените ни сили в едно от най-значимите международни учения на НАТО. То е в сферата на ядрената, химическата, биологичната и радиологичната (ЯХБР) защита и носи името „BRAVE BEDUIN 2025“. Учението се проведе в периода от 4 до 8 май в датския град Скиве с участието на представители от 19 държави членки на Алианса.
Още: И през три държави от Русия са нащрек за нова война на Путин в близко бъдеще
Три основни задачи
„BRAVE BEDUIN 2025“ е компютърно подпомагано командно-щабно учение, насочено към повишаване на способностите за предупреждаване и докладване на т.нар. ЯХБР събития в динамична международна среда. Участниците работиха с утвърдения софтуерен продукт CBRN Analysis и прилагаха процедурите, заложени в документите на НАТО, като целта беше постигане на по-висока оперативна съвместимост между националните структури и командвания.
В хода на учението бяха отработени три основни задачи, свързани с усъвършенстване на процесите по предупреждаване и докладване, предоставяне на командирите на точна експертиза за планиране и провеждане на защитни мерки, както и обмен на добри практики и знания между националните екипи.
Снимка: Министерство на отбраната
Кой участваше от българска страна?
От българска страна в „BRAVE BEDUIN 2025“ участваха представители на Съвместното командване на силите, Военновъздушните сили, Центъра за наблюдение и контрол на радиационната, химическа, биологическа и екологична обстановка, както и от главните разчетно-информационни центрове.
"По време на учението българските военнослужещи демонстрираха висока степен на професионализъм, отлична подготовка и способност за бързо адаптиране към процедурите по изясняване на обстановката и докладване на ЯХБР събития, както и готовността си да участват ефективно в съвместни съюзнически действия", отчитат от Министерството на отбраната.
"Участието на страната ни в "BRAVE BEDUIN 2025" е не само признание за нашата експертиза, но и важна стъпка към засилване на националния капацитет в областта на ЯХБР защитата и приноса ни към колективната сигурност на Алианса", посочват от ведомството.