Страните членки едва одобриха закона за авторското право, като така се създаде криза в Европейския парламент, който трябва да гласува този закон отново.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Войната за реформата в европейското законодателство за авторското право започна през септември 2016 г., когато Европейската комисия предложи да модернизира законодателството, за да е в крак с дигиталната ера, като така разпали сериозен дебат между технологичните гиганти, артистите и страните членки.
Преговарящите от Европейския Съвет и тези от Европейския парламент постигнаха предварителна сделка миналата седмица, но някои от страните гласуваха против това, съобщава източник в европейската комисия.
Италия, Полша, Люксембург, Холандия и Финландия гласуваха против и излязоха с общо изявление по въпроса.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Целта на реформата бе „да симулира иновацията, креативността, инвестицията и създаването на ново съдържание”, казват страните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Въпреки това текста на сделката „се проваля в това” и е „стъпка назад” за ЕС, казват те.
Германия подкрепи сделката, но изрази притеснение, че сделката е изложена на риск, заради нарастващата опозиция в Европейския парламент. Една от основните пречки за сделката е искането на ЕС YouTube и други платформи да премахват незаконно съдържание използвайки автоматични филтри.
Финалното гласуване в парламента се очаква да се състои през март или април, като резултатът за момента е доста несигурен.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)