Орбан: Украйна няма да спечели, унгарските данъкоплатци няма защо да ѝ помагат

27 октомври 2023, 15:19 часа 6896 прочитания 0 коментара

Унгарският премиер Виктор Орбан отдавна даде да се разбере, че не се движи в една посока с Европейския съюз относно санкциите срещу Русия и помощта за Украйна. Сега обаче той надмина всички очаквания, заявявайки пред евролидерите в Брюксел, че Киев няма шанс на бойното поле и затова няма защо да му се помага.

Още: В Германия: Плащането в кеш намалява

Още: Путин: Трябва да премахнем причините за кризата, Тръмп: Украйна да отстъпи целия Донбас

В интервю за унгарското държавно радио по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел премиерът Орбан заяви, че стратегията на блока за войната в Украйна се е "провалила".

Още: Орбан е горд, че се е здрависал с Путин

Думите му дойдоха на фона на блокирането на 50 милиарда евро помощ на ЕС за Киев в 4-годишен срок, инициирано от Унгария и "новия стар" словашки премиер Роберт Фицо. Още: Унгария и Словакия блокираха 50-те млрд. евро за Украйна от европейския бюджет

Още: Кейт Мидълтън и принц Уилям напускат дома си

Още: Володимир Зеленски: Убийствата трябва да спрат възможно най-скоро

Унгарците няма да плащат на Украйна

Междувременно Виктор Орбан заяви, че не вижда причина да се харчат парите на унгарските данъкоплатци за подпомагане на Украйна.

"Днес всички знаят, но не смеят да го кажат на глас, че тази стратегия се е провалила. Очевидно е, че това няма да проработи. Всички военни експерти казват, че украинците няма да победят на бойното поле", каза той и добави, цитиран от "Украинска правда", че е необходимо да се разработи "план Б".

Снимка: Getty Images

Още: След "Аляска 2025": Тръмп е казал на евролидерите, че Путин не иска примирие в Украйна

Още: Гаранции за сигурност: Зеленски разговаря с Тръмп и получи покана да отиде в САЩ

Според министър-председателя на Унгария на срещата на върха на ЕС е имало битка за разпределението на средствата за подпомагане на Украйна и вариантите, предложени от органите на ЕС, не са устройвали страната му.

Още: Борел заши вербален шамар на Орбан за СССР: Не виждам танкове на ЕС в Будапеща (ВИДЕО)

Орбан срещу евролидерите

Той също така смята, че на следващите европейски избори трябва да има промени, тъй като настоящите лидери "не могат да се справят с този проблем".

"Те могат да бъдат добри лидери в мирно време, но сега, когато има буря, големи вълни, появяват се пиратски кораби, тогава са необходими промени", каза Орбан.

Още: Украински знамена и панделки по руското посолство: Унгарци на протест срещу Орбан (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес