Унгарският министър-председател Виктор Орбан заплаши да наложи вето върху споразумението на ЕС, свързващо дългосрочния бюджет на блока с механизъм, изискващ държавите да спазват европейските правила за демокрация, съобщават унгарските медии.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Европейският съвет заяви по-рано, че е постигнато предварително споразумение между Германия, която ротационно председателства ЕС, и Европейския парламент за седемгодишния бюджет от 1,1 трилиона евро, както и пакет за облекчаване на последиците от коронавируса от 750 милиарда евро.
Но според унгарския новинарски сайт mandiner.hu, Орбан е заплашил да наложи вето върху пакета в писмо, изпратено до германското председателство и други европейски лидери, ако плащането на бюджетни средства на държавите-членки зависи от принципите на върховенството на закона.
Унгарското правителство не отговори на искането на АФП за подробен коментар, посочва БГНЕС.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
През юли лидерите на ЕС се съгласиха да обвържат отпускането на антикризисни средства за справяне с пандемията с принципа на върховенството на закона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Евродепутатите се оплакаха, че разпоредбата е твърде неясна, за да гарантира, че страните от ЕС получават пари в съответствие с демократичните правила - нещо, на което яростно се противопоставят Унгария и Полша. Тези две държави-членки станаха обект на остра критика от Брюксел за действия, които се припознават като подкопаване на независимостта на съдебната власт и правилата за миграцията.
Но според mandiner.hu Орбан е заявил, че "предложеното от механизма за санкции споразумение се основава на юридически неясни дефиниции като нарушаване на върховенството на закона. Такива трудно дефинирани концепции създават възможности за политически злоупотреби и нарушават изискването за правна сигурност", каза той.