Фактът, че се проведе разговор между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън, може да се счита за истинско постижение и начало на по-смислени отношения между двете страни. Това мнение изрази Ричард Саква, британски професор по руска и европейска политика в университета в Кент в град Кентърбъри, коментирайки резултатите от еднодневната среща на върха Русия и САЩ, проведена в Женева, съобщава ТАСС.
Още: Според екзитпола: Дан води убедително на вота в Румъния, Симион не признава данните
"Самият факт, че това се случи, е огромно постижение. Байдън изпрати покана до руския президент, Путин я обмисли, но след това я прие. Несъмнено установяването на диалог и дипломация е огромно постижение през последните две години, когато диалогът между Москва и Вашингтон на практика се прекъсна", каза Саква, цитиран от БГНЕС.
Той отбеляза, че няма да нарече тона на разговора между лидерите на Русия и САЩ положителен, но с увереност заяви, че разговорът между Путин и Байдън е "делови, прагматичен и се превърна в много добър старт за по-смислени отношения" между двете страни.
Британският учен смята, че е твърде рано да се говори за конкретни подобрения, но вече е възможно резултатите от разговора да се характеризират като „краят на отричането“. "Сега всичко изглежда положително и наистина се надявам ситуацията да не се влоши", продължи той. От гледна точка на експерта тази среща може най-точно да се характеризира с цитат на бившия британски премиер Уинстън Чърчил (1874-1965): "По-добре да обсъждаме, отколкото да се бием“.
Още: Русия задържа гръцки петролен танкер, тръгнал от Естония за Нидерландия
Още: Украинският генщаб реагира с числа на скандал с именит украински командир
"Това е печеливша ситуация за всички. Не би си струвало да се говори за губещи и победители. Мисля, че всички спечелиха. За толкова години, започвайки от 2014 г., всички претърпяха изключително поражение. Разговорът забави подхлъзването към много сериозна конфронтация, ако не и Студена война", каза Саква, отговаряйки на въпроса кой от лидерите се възползва най-много от срещата на върха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Румъния: Виждаме отличителни признаци на руска намеса в президентските избори
Още: Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата по време на среща в Рим
Той обърна внимание на факта, че Байдън успя да даде положителна насока на пресконференцията си. Според експерта, американската преса е била изключително враждебна и се е опитвала да го провокира с негативни изказвания за миналия разговор.
"Въпреки че пресконференциите се провеждаха отделно, те успяха. Начинът, по който американските медии формулираха въпросите, беше умишлено склонен към конфронтация. Те представиха въпросите по начин, на който беше трудно да се отговори положително. И Байдън се справи с него, при това много добре“, обобщи политологът.