Поверителен документ: САЩ и ЕС спират съвместната битка срещу руското заобикаляне на санкциите

27 май 2025, 12:04 часа • 1330 | прочитания

Съединените американски щати и Европейският съюз са прекратили съвместните си усилия за борба със заобикалянето на международните санкции от страна на Русия, съобщават германски медии, позовавайки се на вътрешен доклад на Министерството на външните работи в Берлин. Сред изданията са Süddeutsche Zeitung, NDR и WDR. Заключението, че сътрудничеството е рухнало, се съдържа именно в доклада, който е направен във връзка със заседанието на Съвета на ЕС по външни работи, проведено на 20 май в Брюксел.

Още: Орбан е против плана на ЕС за скъсване с руския нефт и газ, Европа щяла да плаща на Украйна и без война

От поверителния документ става ясно, че ръководителят на политиката на ЕС в областта на санкциите Дейвид О'Съливан е изразил съжаление за пълния срив на трансатлантическата координация по отношение на избягването на санкции. В резултат на това "вече няма съвместна информационна дейност". Сътрудничеството на Г-7 също е "загубило инерция" в това отношение, гласи докладът.

Впоследствие президентският комисар по санкциите на Украйна нарече подвеждаща информацията, представена в медиите: Украйна опроверга срив на сътрудничеството САЩ-ЕС за руските санкции, Тръмп може да действа до дни.

Предупреждения: Ако Тръмп иска да прави бизнес с Русия, край на глобалния режим на санкции

Някои експерти смятат, че американският президент Доналд Тръмп рано или късно би искал отново да прави бизнес с Русия - санкциите уж не били на дневен ред за него. В същото време в Сената има огромно мнозинство за налагане на тежки наказателни мерки срещу Москва, включително 500% мита за страни, които купуват руски газ, петрол и ядрена енергия: Феноменално мнозинство в Сената на САЩ подкрепя тежки санкции срещу Русия.

Снимка: iStock

Сергей Лагодински, евродепутат от групата на Зелените, предупреждава за последиците за сигурността от намалената трансатлантическа координация. "Проблемът е, че САЩ де факто са движещата сила зад режима на санкции", казва той в интервю за Süddeutsche Zeitung. Ако администрацията на Тръмп се стреми да нормализира отношенията си с Русия, "това ще означава край на глобалния режим на санкции", добавя Лагодински.

ЕС отчита, че санкциите удрят руската икономика

Единственият положителен аспект на срещата в Брюксел е, че търговските ограничения срещу Москва явно започват да дават резултат. Докладът показва, че както О'Съливан, така и Даниел Маркич - директор на Службата за координация на разузнаването на ЕС, са подчертали, че санкциите оказват значително въздействие върху руската икономика.

ЕС е постигнал известен успех и по отношение на свързаните с войната стоки, които се изнасят през трети държави, включително Армения, Сърбия, Узбекистан и Индия. Въпреки това доставките през Казахстан, Обединените арабски емирства и Турция продължават да представляват предизвикателство. Китай и Хонконг остават основните транзитни пунктове за заобикаляне на санкциите.

Още: Зеленски: Трябват още санкции, с които Русия да усети пълната цена на агресията си (ВИДЕО)

В поверителния документ се посочва, че на среща в Брюксел О'Съливан се е оплакал, че Китай е "отговорен за приблизително 80% от заобикалянето на санкциите". Добавил е обаче, че компании от ЕС също печелят от незаконния бизнес с Русия, което значително отслабва позицията на Европейската комисия в преговорите с трети държави.

Снимка: iStock

По време на срещата О'Съливан е успял да докладва за първите успехи в борбата срещу руския "сенчест флот", който превозва петрол в нарушение на санкциите и наложения от Г-7 ценови таван от 60 долара за барел. Няколко държави, в които са регистрирани тези танкери и товарни кораби, са оттеглили флаговете си по инициатива на ЕС. Въпреки това комисарят по санкциите е призовал държавите членки да предприемат "решителни действия срещу целия "сенчест флот"" и да се обмислят мерки срещу пристанища, посещавани от тези кораби, в страни като Турция, Индия и Малайзия.

Още: Финландия предупреди за Балтийско море: Руски военен ескорт за руския петрол и сенчестия флот

Следващите санкции на ЕС, според документа на външното министерство на Германия, най-вероятно ще бъдат насочени срещу енергийния и банковия сектор на Русия. Единствено Унгария отхвърля тези мерки, като за пореден път демонстрира нежелание за компромис. Съмнително е и дали правителството на САЩ ще съдейства, като се има предвид опитът от последните няколко седмици: ЕС и Великобритания нанесоха санкционен удар по Русия, Тръмп не се включи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес