Румънският външен министър: НАТО трябва да укрепи източния си фланг

04 март 2022, 14:03 часа • 3606 | прочитания

Румънският външен министър Богдан Ауреску се изказа в подкрепа на укрепването на източния фланг на НАТО и заяви, че страната му ще увеличи разходите си за отбрана. Това той заяви пред репортери преди срещата на външните министри на НАТО, предаде БГНЕС.

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

"Философията, структурата и градивните елементи на позицията на НАТО на източния фланг трябва да бъдат преразгледани, тъй като условията сега са напълно различни от тези, когато тя е била определена", каза Ауреску. "Трябва да се адаптираме към реалността, че в Украйна и Беларус има руски войски".

"Трябва да изхождаме от това, което Русия прави в Украйна и в Беларус, защото Беларус по същество се е превърнала в нов военен окръг на Русия, и трябва да вземем предвид присъствието на руските въоръжени сили в Украйна, което е много различно от ситуацията през 2014 г. Трябва да вземем предвид тези нови реалности и да действаме по съответния начин", добави той.

"Информирам колегите си и за решението на румънския президент Клаус Йоханис да увеличи военните разходи от 2% на 2,5% от новата финансова година", каза Ауреску.

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: Румъния спира всички пропагандни сайтове на Москва

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес