Съветникът на началника на кабинета на президента на Украйна Алексей Арестович съобщи, че руската страна постепенно намалява изискванията към Украйна.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Те престанаха да говорят за денацификация и т.н. и заговориха за ... за извънблоков статус, като не наблягаха много на тази тема. Ставаше дума за недопускане на разполагане на отделни видове оръжия на територията на Украйна", поясни Арестович.
В същото време той отбеляза, че това намаляване на изискванията показва, че Руската федерация разбира, че няма да може да постигне поставените от нея политически цели по военен път.
Арестович напомни за единствената договореност, която е постигната по време на преговорите между Русия и Украйна по време на преговорите, състояли се на 3 март.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
"Възникна теоретична договореност, съгласие между страните, относно оказването на хуманитарна помощ или осигуряването на хуманитарни коридори на обкръжените градове в Украйна, градовете, пострадали от руското нашествие.", каза Арестович и допълни, че тази договореност ще бъде подкрепена от международната общност.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Изискванията на Русия за спиране на войната в Украйна са: извънблоков статус на Украйна, законодателно закрепен с референдум и утвърден от парламента; денацификация на Украйна и признаването на Донецка и Луганска народни републики, уточнява УНИАН.
Първите преговори между двете страни се проведоха на 28 февруари на границата между Беларус и Украйна и продължиха шест часа. На 1 март украинският президент Володимир Зеленски заяви, че не "усеща конкретика" от първия тур на преговорите. По думите му, за да има съдържателни преговори Русия трябва да спре да обстрелва украинските градове.
На 3 март се състоя втори тур на преговорите, на които от украинската страна заявиха, че не са получили очакваните резултати и диалогът ще продължи в трети тур, който ще се състои в максимално кратки срокове.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Лавров отговори ще има ли ядрена война