Руската полиция във вторник претърсва апартаментите на разследващи журналисти и техните роднини, докато властите упражняват по-голям натиск върху независимите медии, съобщава АФП.
Още: Армения прие закон, с който иска да ликвидира руското влияние в енергетиката си
„Пройект”, една от последните останали независими медии в Русия, специализирана в задълбочени разследвания, заяви, че полицията нахлула в домовете на главния й редактор Роман Баданин и журналистката Мария Жолобова. Друг журналист, заместник-главният редактор Михаил Рубин, е задържан, докато полицията претърсва апартамента на родителите му, съобщи медията в социалните мрежи.
Претърсванията дойдоха преди планираното публикуване на разследване на предполагаемото богатство на вътрешния министър Владимир Колоколцев, неговия син и други роднини, казаха от „Пройект”.
„Но все пак ще го публикуваме“, заяви медията в приложението за съобщения Telegram.
Още: В Сърбия: Арестите не спират протестите
Още: Путин и Тръмп проведоха едночасов разговор: Какво са обсъдили?
Критиците на Кремъл казват, че през двете си десетилетия на власт президентът Владимир Путин е заглушил повечето дисиденти и е поставил намордник на медиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мицотакис закуси с Меркел (СНИМКА)
Още: Опоненти на Путин: 10 000 руски и украински затворници да излязат на свобода при мир с Украйна
Няколко опозиционни и независими медии, които все още работят в Русия, са под огромен натиск, казват противниците на Кремъл.
През април властите определиха Meduza, популярен уебсайт за новини на руски език, базиран в Латвия, за „чуждестранен агент“, принуждавайки медията да започне кампания за краудфъндинг, за да оцелее при загубата на приходи от реклама.
През май пък друга независима онлайн медия, VTimes, получи същия етикет и спря през юни.
Още: Принц Уилям показа истинската си същност след невинна грешка на едно дете
Още: Новият председател на ЕС иска да ограничи правото на глас на Унгария в ЕС
Групи или лица, идентифицирани като „чуждестранни агенти“ в Русия, трябва да разкрият своите източници на финансиране и да поставят съответния етикет на публикациите си или биват глобявани. Обозначението се разглежда като възпиращ фактор за рекламодателите, а служителите на издания с етикет казват, че стигмата затруднява работата, включително цитиране на източници.
Русия ще проведе парламентарни избори през септември и преди изборите властите обявиха организациите на затворения в Кремъл критик Алексей Навални за екстремистки и забраниха на неговите съюзници да се кандидатират.