Американското военно ведомство е разработило нова стратегия за противовъздушна и противоракетна отбрана на САЩ. Както заяви командващият космическата и противоракетната отбрана на американската армия генерал-лейтенант Джеймс Дикинсън, новата стратегия, на първо място, е насочена срещу свръхзвуковите ракети и дронове на вероятния противник, цитира генерала американското издание Defense News. По думите на командващия, пълното преоборудване на силите за ПРО на САЩ трябва да бъде осъществено до 2028 година, пише електронното издание на руския вестник „Московский комсомолец“ в материал, представен без редакторска намеса и цитиран от "Фокус".
Още: Ново напрежение: Северна Македония се оплака от "политическа агресия" от България
Както заяви Дикинсън, приоритетното направление на развитие на американската ПРО е превъоръжаването на войските с перспективните зенитни ракети M-SHORAD и нови радари. Командващият отбеляза също, че основната въздушна заплаха за САЩ се е увеличила значително през последните години. По неговите думи, противниците на САЩ са се снабдили с най-новите безпилотни апарати, крилати ракети, както и ново хиперзвуково аеробалистично оръжие.
Както заяви пред „МК“ военният експерт Алексей Леонков, Пентагонът е тръгнал към пълна подмяна на своята ПРО заради новото руско оръжие – авиационно-ракетната система „Кинжал“ и маневриращата бойна глава „Авангард“, които вече постъпиха на въоръжение в руската армия. Първоначално САЩ не ги възприеха като сериозна заплаха, но последните новини ги принуждават да предприемат мерки.
„Преди това САЩ си мислеха, че нашето оръжие е блъф“, смята Леонков. „Те си мислеха, че ракетите ще летят по балистическа траектория с хиперзвукова скорост и това е всичко. Такава цел е лесна за унищожаване при излитането, когато знаеш траекторията й и можеш да предскажеш появата на целта в дадена точка и да я свалиш, докато идва. А когато САЩ разбраха, че това не е просто хиперзвуково оръжие, а управляемо хиперзвуково оръжие, им стана ясно, че нямат отговор“.
Още: Двуместен самолет се разби във Финландия
Още: Украйна предлага на Русия нова среща за мир: От Азербайджан дойде важен съвет
Според Алексей Леонков, ситуацията за САЩ се усложнява от това, че Пентагонът няма дори прототипи, с помощта на които би могъл да отработва борбата с такова въоръжение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна обвини Русия, че депортира нейни граждани в Грузия
Още: Голям пожар точно при най-голямата АЕЦ в Европа - окупираната от Русия "Запорожие" (ВИДЕО)
„Те дори нямат мишени, за да отработват защитата от такова оръжие. САЩ създадоха няколко подобни образци. Опитите за извършване на маневри довеждаха до това, че прототипите излизаха от строя“, обяснява експертът. „Те нямат дори прототипи, които да имитират управляемо хиперзвуково оръжие, на които да тестват своите системи за ПРО“.
Според информацията на специалиста, за да се противопостави на руското оръжие, Пентагонът е разработил цяла редица програми. Сегашното състояние на ПРО на САЩ не е готово за противодействие на такива заплахи, казва той. По неговите думи, стоящите на въоръжение в армията на САЩ системи „Пейтриът“ не изпълняват изискванията, а техните радари не виждат хиперзвукови цели.
Съвременните ракети, които се движат със скорост 8-10 пъти по-висока от скоростта на звука, остават невидими за такива радари. В тази връзка командването на американската армия спешно отпуска допълнителни средства за разработването на нови радари, които ще позволят да се свалят руски или китайски свръхзвукови комплекси.
Още: Италианският двойник на Володимир Зеленски също трябва да спаси Украйна (ВИДЕО)
Въздушно-космическите войски на САЩ вече получиха 13 милиарда долара за увеличаване на спътниковите групировки. Спътниците трябва да засичат хиперзвукови системи, за да предават информацията за тях на непосредствените системи за ПРО. Паралелно в САЩ върви програма за замяна на съществуващата обединена система за разузнаване и посочване на целите с нова, която ще обединява разузнавателните спътници, дроновете, разузнавателните самолети и станциите за проследяване на земята. Нейната задача е борба със средствата за въздушно-космически нападения. Включително хиперзвукови ракети. Тази програма се оценява на 24 милиарда долара.
Според мнението на Алексей Леонков, в сферата на ракетните въоръжения Русия засега изпреварва САЩ. Към 2028 година, казва специалистът, когато програмите за превъоръжаване на войските за ПРО на САЩ бъде завършена, руското оръжие ще бъде вече качествено по-добро. Затова, добавя той, руските ракети още дълго ще бъдат за САЩ „кост в гърлото“.