Европейската агенция по химикалите (ECHA) публикува предложение на пет държави - Германия, Дания, Норвегия, Нидерландия и Швеция, в което те настояват да бъдат забранени около 10 000 от т.нар. вечни химикали.
Още: Самозащита: Крадец атакува турист, но жертвата се оказва истински лъв (ВИДЕО)
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
“Вечните химикали” или перфлуороалкилирани химикали (PFAS) се използват в производството на множество предмети от бита - дрехи, шампоани, тигани с тефлоново покритие, текстил и опаковки за храни, но са изключително устойчиви и представляват риск за здравето.
Колко опасни са тези химикали?
Германската министърка на околната среда Щефи Лемке обяви намерението си да сложи край на замърсяването на природата с тези химикали. Според оценките на властите през следващите 30 години в околната среда ще попаднат около 4,4 милиона тона PFAS, ако не се предприемат мерки, съобщава АРД.
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)
Поради химичния си състав PFAS не се разграждат за много дълъг период от време. Макар че това често е полезно в практиката, то означава също, че тези химикали могат да причинят дълготрайни вреди на природата и на човешкия организъм. Има съмнения, че влияят на размножителните способности у човека и могат да предизвикват някои видове рак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Проучване на Германската агенция за защита на околната среда от миналата година откри наднормени количества PFAS в кръвта на деца и юноши. В доклада на агенцията се посочва, че при една четвърт от подрастващите концентрацията на тези вещества в организма е била толкова висока, че "вече не може да се изключи с достатъчна сигурност въздействието им върху здравето".
Бизнесът критикува предложението
Петте държави представиха съвместното си предложение пред ECHA в началото на януари. През март ECHA ще провери дали предложението е съвместимо с европейското законодателство. Ако това е така, то ще бъде анализирано от учени и резултатите ще бъдат предадени на Европейската комисия. В крайна сметка 27-те държави членки на ЕС ще трябва да решат дали да забранят химикалите. Процедурата ще продължи години и забрана може да бъде наложена най-рано през 2025 година.
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
Вносителите на предложението предвиждат на бизнеса ще бъде даден срок от 1,5 до 12 години, през който да се заместят въпросните химикали с алтернативи. Германската асоциация на химическата промишленост разкритикува това предложение. Според нея веществата и тяхната употреба трябва да се разглеждат и оценяват поотделно, отбелязва АРД.
"Затова според нас не е уместно да се въведе обща забрана на цялата група PFAS без диференцирана оценка, съобразена с конкретното вещество и приложение." В допълнение към въздействието върху хората и околната среда, при оценката трябва да се вземат предвид и положителните ефекти, и икономическите ползи, смятат от асоциацията.
ОЩЕ: Мащабна кампания в защита на розовото масло пред ЕК, искат да го приравнят с белината
Източник: Дойче веле