И Европейският съюз (ЕС) отмени икономическите санкции срещу Сирия, след като миналата седмица и президентът на САЩ Доналд Тръмп направи това. Държавите-членки на ЕС дадоха зелена светлина за отмяна на всички икономически санкции срещу Сирия в опит да помогнат на разкъсваната от война страна да се възстанови след свалянето на Башар Асад, съобщиха дипломати, цитирани от АФП и БГНЕС.
Посланиците на 27-те държави-членки на ЕС постигнаха предварително споразумение за тази стъпка. Споразумението обаче трябва да бъде официално обявено от външните министри на среща в Брюксел по-късно днес.
Решението на ЕС идва, след като миналата седмица американският президент Доналд Тръмп обяви, че Вашингтон отменя санкциите срещу Сирия.
Още: "За да им дам шанс да постигнат нещо велико": Тръмп с важно решение за Сирия
Без изолация за банки и замразяване на активи
Новите управляващи в страната поискаха облекчаване на тежките международни санкции, наложени след като репресиите на Асад срещу опонентите му прераснаха в гражданска война.
Снимка Getty Images
Дипломати от ЕС заявиха, че споразумението трябва да предвижда отмяна на санкциите, които изолират сирийските банки от световната система, и замразяването на активите на централната банка.
Блокът обаче възнамерява да наложи нови индивидуални санкции срещу лицата, отговорни за разпалването на етническите напрежения, след смъртоносните атаки срещу алауитското малцинство.
Още: Нетаняху иска да разцепи Сирия, разчита на помощ от Русия: Анализ на Руслан Трад
Кои мерки остават в сила
Други мерки, насочени срещу режима на Асад и забраняващи продажбата на оръжие или оборудване, което може да бъде използвано за репресии срещу цивилни граждани, ще останат в сила.
Тази стъпка на ЕС следва първата, предприета през февруари, когато бяха суспендирани някои санкции срещу ключови сектори на сирийската икономика.
Официални представители заявиха, че тези мерки могат да бъдат въведени отново, ако новите лидери на Сирия не спазят обещанията си да зачитат правата на малцинствата и да предприемат стъпки към демокрация.
Още: САЩ обмислят намаляване на военните в Сирия