От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. украински и чуждестранни журналисти са подложени на руски обстрел дори в хотелите си, които служат и като тяхно работно място. Нов доклад на организацията "Репортери без граници" и украинската правозащитна организация Truth Hounds документира тези нападения, които се равняват на военни престъпления и не трябва да остават безнаказани.
За един журналист във военна зона хотелът не е просто място за почивка - той е и офис за писане, редактиране и предаване на репортажи на чуждестранни редакции. Но в Украйна това убежище понякога се превръща в мишена на руските военни, които целят да заглушат медийните специалисти, документиращи войната.
Служител на Reuters е убит, поне 25 журналисти са попаднали под руски удари
Само за малко повече от три години - между 24 февруари 2022 г. и 15 март 2025 г. - 31 удара на руските въоръжени сили са засегнали 25 украински хотела, повечето от които се намират в региони в близост до фронтовата линия като Харков (североизток), Донецк (изток), Днипро (югоизток), Одеса (юг) и столицата Киев. Само един от тези хотели се използва за военни цели - във всички останали са настанени цивилни лица, включително журналисти.
Снимка: Getty Images
Съветникът по безопасността на агенция Reuters Райън Еванс е убит по време на удар по хотела му през август 2024 г. в Краматорск, Източна Украйна. Общо 25 журналисти и медийни сътрудници са се оказали под ударите, а най-малко седем са били ранени.
"Руските удари срещу хотели, в които са настанени журналисти в Украйна, не са нито случайни, нито инцидентни", казва Полин Мофре от украинското бюро на "Репортери без граници". "Сградите, срещу които са насочени ударите, не са „украински военни бази“, а намиращите се в тях журналисти не са „наемници“, противно на дезинформационния разказ, прокарван непрестанно от всички нива на руската държава и прокремълските медии. Тези нападения са част от по-мащабна стратегия за насаждане на терор и за намаляване на отразяването на войната. Насочени към гражданска инфраструктура, те нарушават международното хуманитарно право и представляват военни престъпления. Отговорните лица трябва да бъдат изправени пред съда".
"Руските атаки срещу хотели в Украйна са систематични и умишлени, като следват ясна вътрешна логика и време, което ги отличава от много други удари по гражданска инфраструктура. Като се има предвид естеството на гостите на хотелите по време на въоръжения конфликт в регионите на фронтовата линия - медийни специалисти, хуманитарни работници - и повтарящата се, дори ескалираща интензивност на тези атаки, това предполага, че намерението е не само да се разрушат сградите, но и да се сплаша тези, които пребивават в тях, и да им се навреди", добавя Роман Ковал - ръководител на изследователския отдел на Truth Hounds.
Методично и координирано прицелване
Руските удари по хотели в Украйна, очевидно насочени към възпрепятстване на независимото отразяване на войната, са били осем през 2022 г., пет през 2023 г., 14 през 2024 г. и четири през първите два месеца на 2025 г. Нещо повече, тези нападения следват повтарящи се модели:
- 27 от общо 31 нападения са извършени в региони в близост до фронта, по-специално в Харков, Донецк, Одеса и Дипро;
- 23 атаки са извършени през нощта, между 20:00 и 8:00 ч., когато в хотелите има най-много хора;
- Най-малко 15 удара са нанесени с ракети, изстреляни от системите 9К720 "Искандер", известни със своята прецизност. При някои от тях допустимата грешка е само около 20 метра.
Как ударите пречат на журналистите? Говорят самите репортери
Тези удари променят условията на работа на украинските и чуждестранните репортери. Авторите на доклада са направили проучване сред местни и чуждестранни репортери, което дава красноречиви резултати:
- от 2023 г. 64% от украинските журналисти и 43% от чуждестранните кореспонденти избягват да отсядат в хотели в близост до фронта;
- на 13% от всички анкетирани журналисти им се е наложило да намалят или преустановят задачите си в тези региони;
- 64% от украинските и чуждестранните журналисти съобщават за логистични пречки пред репортажите си поради затруднен достъп до безопасно настаняване;
- 44% от журналистите страдат от стрес или психологическа травма след нападенията срещу хотели.
Още: Украйна потвърди нова загуба на F-16 при масирана руска въздушна атака
Снимка: Getty Images
Журналистите вече използват необозначени автомобили, отказват се от надписите "преса" върху бронежилетките и изключват геолокацията, за да не бъдат забелязани, което вече е стратегия за оцеляване. Някои редакции ограничават нощувките в хотели, предпочитат частните квартири и дори забраняват на репортерите си да ходят в определени зони. Украинските журналисти се адаптират най-бързо благодарение на познанията си в тази област, гласи оценката.
Руската дезинформация, оправдаваща ударите
Журналисти, обявени за наемници, и хотели, превърнати във военни бази - за да оправдае нападенията си срещу цивилни, Кремъл разчита на утвърдена дезинформация, разпространявана на всички нива от руското министерство на отбраната до прокремълските канали в Telegram, някои от които са анонимни. И все пак, според констатациите в доклада, основаващи се най-вече на свидетелски показания за 31 нападения срещу 25 хотела, само един от тях е бил използван от украинската армия. Останалите 24 са били граждански обекти.
Случаят на Райън Евънс от Reuters илюстрира тази стратегия за дезинформация. На 24 август 2024 г. руски удар поразява хотел "Сапфир" в Краматорск, убивайки съветника по безопасността на агенцията, който от 2022 г. насам е пътувал до Украйна повече от 20 пъти. Ранени бяха двама негови колеги журналисти - американецът Дан Пелешчук и украинецът Иван Любиш-Кирдей. В хотела не е имало военнослужещи.
Още: Войната на Украйна - не само срещу Русия, но и как да угоди на Тръмп и MAGA
Москва обвини Евънс, че е "бивш агент на МИ6" - тайната разузнавателна служба на Великобритания. Това е твърдение, което се отрича както от семейството му, така и от работодателя му. Междувременно Украйна обвини руския генерал Алексей Ким, че е наредил да бъде нанесен удар по гражданската инфраструктура в Краматорск.
Препоръки за защита на журналистите
Докладът включва препоръки на "Репортери без граници" и Truth Hounds към властите, международните съдилища, редакциите и цифровите платформи.
За украинските власти:
- Засилване на сътрудничеството с медийните специалисти с цел подобряване на тяхната безопасност;
- Осигуряване на правно признаване и защита за всички медийни работници.
За Международния наказателен съд и главния прокурор на Украйна:
- Да дадат приоритет на разследванията на нападенията срещу журналисти и цивилни граждани и да ги третират като военно престъпление
За украинските съдилища:
- Да запазят най-високото ниво на приоритет при разследването и преследването на извършителите на тези престъпления чрез националните съдебни механизми.
За чужди държави:
- Да дадат приоритет на преследването на престъпления срещу журналисти и медийни работници, особено в Обединеното кралство заради случая с Райън Евънс, като използват всички налични правни средства, включително универсална юрисдикция;
- Да се осъществят най-високо ниво на сътрудничество между украинските прокурори, други национални прокурори и международни съдилища, за да бъдат изправени пред съда извършителите на нападения срещу журналисти в Украйна;
- Да се наложат по-строги санкции на Русия за престъпления срещу журналисти и медийни специалисти поради жизненоважната им роля в информирането на обществеността.
Още: Путин издигна до началник на сухопътните сили генерал, водил атаката срещу Мариупол (СНИМКА)
Снимка: Getty Images
За украински и чуждестранни редакции и медии:
- Увеличете бюджетите за сигурност - бронирани автомобили, специалисти по сигурността, застраховки и др.;
- Актуализирайте протоколите за безопасност, като вземете предвид специфичните характеристики на войната на Русия срещу Украйна;
- Въведете задължителни писмени договори за местните продуценти;
- Да се даде приоритет на безопасното настаняване на журналистите;
- Осигуряване на обучение за работа в бойна зона и оказване на първа помощ за медийни специалисти в рискова среда;
- Разширяване на достъпа до психиатрични услуги за журналисти.
За държавите, медийните наблюдатели и цифровите платформи:
- Разработване на стратегии за противодействие на проруската дезинформация;
- Подкрепяйте инициативи на гражданското общество и правителствата за проверка на фактите, както и програми за цифрова грамотност, които да помогнат на аудиторията да разкодира манипулативно съдържание.
Украйна и Русия заемат съответно 62-ро и 171-во място от общо 180 държави и територии в Световния индекс на свободата на печата на "Репортери без граници" за 2025 г.