Украйна призна участие във взривяването на Кримския мост (ВИДЕО)

27 май 2023, 19:25 часа 10221 прочитания

Ръководителят на украинското разузнаване най-после потвърди, че Киев е замесен във взривяването на Кримския мост, предаде ДПА.

Още: В Турция питат: Защо и срещу кого се въоръжава НАТО?

Още: Руска ракета успя да убие уважаван украински полеви командир

"Взехме съответните мерки, тъй като става въпрос за логистичен път на врага“, заяви Васил Малюк, ръководител Службата за сигурност на Украйна (СБУ), в интервю с украинския журналист Дмитро Комаров, което беше качено в Youtube. Малюк не оповести подробности за операцията.

След атаката на 8 октомври по целия свят започнаха да се разпространяват снимки на взрива и последвания пожар, отбелязва ДПА. Нападението бешe извършено ден след като руският президент Владимир Путин навърши 70 години. 

Още: Бити и в ареста за месеци наред: Азербайджан отговори на Русия, тя пусна азерски лидер - засега (ВИДЕО и СНИМКИ)

Още: Ще изпрати ли Германия ракети „Таурус“ на Украйна? (ВИДЕО)

Повечето наблюдатели отдавна предполагаха, че зад атаката стои Украйна, въпреки че Киев дълго време отказваше да коментира случая. През декември Малюк подсказа, че неговата служба може да има нещо общо. Той заяви в публикуваното днес интервю, че е действал в съгласие с "традициите на воденето на война“ и посочи, че в началото на руската война СБУ е създала специално подразделение, което да извършва саботажи срещу врага на украинска територия.

6 месеца след взрива Кримският мост още не е поправен напълно (САТЕЛИТНИ СНИМКИ)

Според шефа на СБУ руските власти продължават да водят "псевдоразследване“ за атаката срещу моста. Повече от 20 руски граждани са арестувани по подозрение в съпричастност, пише БТА. 

Малюк каза, че атаката с дронове срещу кораби на руския Черноморски флот, които са на рейд пред базата в Севастопол, е била част от специална операция на СБУ, извършена съвместно с украинските въоръжени сили.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.07.25 - Днепропетровск е все по-честа мишена на руските ракети

Още: Убийството на пътя е престъпление: Френският парламент прие нов закон

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес