Унгария и Полша жалят правилата за евтиния труд в ЕС

04 октомври 2018, 20:45 часа • 1655 | прочитания

Унгария и Полша заявиха, че ще обжалват пред Съда на Европейските общности трудно постигнатия миналата година компромис между страните членки на ЕС върху правилата на Блока относно евтиния труд, предаде БГНЕС.

Още: В Гърция пишат за българските туристи: Пет милиона българи "изчезнаха" от статистиката

Още: Путин готви стрелба с "Орешник": САЩ косвено предупредиха

Унгарското правителство посочи в изявление, че е подало жалба до Съда на Европейския съд с надеждата, че преразглеждането на Директивата за изпратените работници в ЕС (PWD) - съгласувана от държавите членки през октомври миналата година и одобрена от Европейския парламент през май - ще бъде "обезсилена".

Полша подаде собствена жалба в Съда на Европейските общности в сряда срещу реформата, която ограничава периода до максимум 12 месеца, през който фирмите могат да изпращат работници от държави с ниски заплати в по-богати икономики с краткосрочни назначения, без да плащат социалните такси на техните страни приемници.

Припомняме, че PWD беше въведена за първи път през 1996 г., но предизвика възмущение в западни страни като Франция, Германия и Австрия, които твърдят, че тя представлява "социален дъмпинг", който създава нелоялна конкуренция на техните пазари на труда.

Още: Притиснат за примирие и объркан какво е "победа", Путин готви голяма въздушна атака по Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Кремъл подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня, но отново говори за "нюанси"

Независимо от това има категорична съпротива срещу всички промени в директивата в Източна и Централна Европа, откъдето идват повечето по-евтини работници. Полша е член на ЕС, който има най-голяма полза от регламента.

Съгласно компромиса, постигнат през октомври миналата година, 28-те държави-членки на ЕС се споразумяха да ограничат срока до 12 месеца, но признаха, че той може да бъде удължен с шест месеца по искане на компанията.

Работниците не само биха получили минималната заплата на приемащата страна, но и всички допълнителни бонуси.

От кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан заявиха, че промените в първоначалните правила "въвеждат задължения и ограничения, противоречащи на забраната за дискриминация".

Още: Нови общи санкции от САЩ и най-силните в ЕС срещу Русия ако не иска 30 дни примирие (ВИДЕО)

Още: Деца в танкове и бебета в камуфлажни униформи: Безграничното въображение на Путин за 9 май

А във Варшава полският заместник-външен министър Конрад Шимански критикува "протекционистичния характер" на новия текст, който според него противоречи на принципа на свободното движение на работна сила и услуги в рамките на ЕС.

В последно време напрежението между Унгария и Полша и партньорите от ЕС по отношение на редица ключови въпроси като например имиграционната политика и планираните промени в съдебната система, които Брюксел виждат като подкопаване на върховенството на закона, непрекъснато се засилват.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес