Унгария определи като "неприемливо" споразумението на Европейския съюз за преразглеждане на правилата на блока относно държавите-членки, които приемат търсещи убежище и мигранти.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Брюксел злоупотребява с властта си. Те искат със сила да преместят мигрантите в Унгария. Това е неприемливо, те искат със сила да превърнат Унгария в страна на мигранти", написа в Twitter говорителят на правителството Золтан Ковач, цитирайки унгарския премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС.
Късно снощи държавите от ЕС постигнаха споразумение по дълго отлаганото преразглеждане на правилата на блока за по-справедливо разпределение на приема на търсещите убежище и мигрантите, припомня БГНЕС.
Швеция, която е ротационен председател на блока, обяви успеха след напрегнат ден на преговори между министрите на вътрешните работи на ЕС в Люксембург.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Предложението призовава за задължителна помощ между страните от ЕС, но с възможност това да става по един от двата начина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Приоритетът е страните от ЕС да си поделят приемането на търсещите убежище, като поемат много от тези, които пристигат в държавите от външния край на блока, главно Гърция и Италия.
В споразумението се казва, че от държавите, които откажат да приемат мигранти, ще се изисква да плащат сума от 20 000 евро на човек във фонд, управляван от Брюксел.
Полша и Унгария гласуваха против предложенията, а България, Малта, Литва и Словакия се въздържаха.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Предварителното споразумение открива пътя за преговори с Европейския парламент за законодателство, което може да бъде прието преди европейските избори през юни следващата година.