От 2020 г. Великобритания ще въведе нов данък върху дигиталните услуги на технологичните гиганти. Това каза министърът на финансите Филип Хамънд, предаде БГНЕС.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
"Правилно е тези глобални гиганти с рентабилни бизнеси в Обединеното кралство да плащат справедливия си дял", заяви Хамънд пред парламента, като очерта бюджета на правителството.
Данъкът ще бъде въведен от април 2020 г. и ще се прилага само за печеливши предприятия, които генерират най-малко 500 млн. паунда (562 млн. евро) годишно като приходи по света.
Очаква се данъкът да осигурява 400 млн. паунда годишно, каза министърът, добавяйки, че по-късно ще бъдат разкрити повече подробности, като подчерта, че това няма да бъде данък върху продажбите онлайн.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Хамънд добави, че Великобритания също ще продължи да настоява за "международна корпоративна данъчна реформа за цифровата ера".
Той заяви, че "очаква с нетърпение" да получи обаждане от бившия заместник министър-председател Ник Клег, който по-рано този месец бе обявен за нов ръководител на глобалната политика на Фейсбук.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Има политическо и обществено безпокойство относно нивата на данъци, плащани от технологични гиганти като Amazon, Apple, Facebook и Google.
По-рано този месец Facebook обяви, че неговата британска данъчна сметка се е утроила на 15,8 милиона паунда през миналата година, в сравнение с 5,1 милиона през 2016 година.
Приходите на Facebook във Великобритания междувременно се увеличиха с 50% до 1.26 млрд. паунда през миналата година в сравнение с 2016 г.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
В Англия имаше особена загриженост относно онлайн гигантите за пазаруване като Amazon, които подбиват традиционните търговци на дребно.