Великобритания, заедно с Япония и Италия, действа по разработването на нов флагмански изтребител от шесто поколение, който, в случай на война на Руската федерация срещу НАТО, ще може да достига военни цели на територията на Русия без презареждане с гориво и да ги атакува. Свръхзвуковият стелт изтребител, който в Обединеното кралство се нарича Tempest, ще има големи размери, така че в него да могат да се поставят допълнителни резервоари за гориво, значителни количества полезен товар, оръжия и технически средства. Всичко това ще му позволи да лети на големи разстояния - дълбоко във вражеската територия.
Какво ще може да направи Tempest при война с Русия?
Ако си представим, че НАТО и Русия започнат война в бъдеще - какво означава това за ролята на Tempest? Анализатори смятат, че през първата седмица самолетът вероятно ще трябва да навлезе в Руската федерация и да атакува ракетни комплекси "земя-въздух" и въздушни бази.
След това, през втората седмица, когато няма заплаха от ПВО, самолетът може да бъде или изтребител за въздушно превъзходство, който да се рее в небето и да сваля вражески изтребители, или да продължи да изпълнява ролята на наземна поддръжка. За да изпълни тази роля, се очаква да може да разгръща огромен арсенал от взривни оръжия по своите цели - потенциално два пъти повече, отколкото може да използва F-35.
Нещо подобно видяхме във войната на Израел срещу Иран, която продължи по-малко от две седмици - израелските сили се сдобиха с огромен контрол във въздушното пространство на Ислямската република, унищожавайки огромен процент от ПВО системите ѝ: Израел има пълен въздушен контрол над Техеран, но това съвсем не значи поражение за Иран (ВИДЕО).
Снимка: Getty Images
Самолетът ще може да спира и китайска агресия
Не само това, но и такъв голям обсег би позволил на японските пилоти да нанесат удари дълбоко в континентален Китай при всеки бъдещ тихоокеански конфликт.
Още: Пукнатината между САЩ и НАТО, която може да изкуши Путин
Джони Мортън от британската отбранителна компания BAE Systems (тя стои зад проекта), който е бил част от Кралските военновъздушни сили, запазва мълчание за това дали тези предлположения на анализатори са верни, посочва The Telegraph. Но при положение че съвременните военни действия се водят на все по-големи разстояния, той признава, че всяко средство за възпиране на руската и китайската агресия трябва да може да действа „на разстояния, на които преди не сме били в състояние да действаме“.
"Трябва да можеш да стигнеш там безопасно, незабелязано и да се върнеш у дома", добавя той.
Нещо, което не сме виждали досега
Нуждата от голям обсег е толкова важна, че ръководителите на проекта предполагат, че самолетът ще може да пресича Атлантическия океан без зареждане с гориво във въздуха - нещо, което никой изтребител на Кралските военновъздушни сили на Великобритания досега не е успявал да направи. Изтребителят Typhoon, който е в основата на съществуващия флот, има боен радиус от около 1380 км с един резервоар гориво.
Още: Срив в доверието към НАТО? В Европа се създава нов военен алианс
В същото време американският стелт изтребител F-35A, който ръководителите на ВВС на Обединеното кралство наскоро заявиха, че планират да придобият, има боен радиус от около 1100 км. Това е по-малко от половината от разстоянието между Лондон и Москва.
Снимка: Getty Images
Още: Германският военен министър: Готови сме да убиваме руски войници при атака срещу НАТО
Ако Tempest бъде реализиран по план, то той ще бъде в собствена лига, когато става въпрос за британски изтребители, казва Франсис Туза - независим анализатор в областта на отбраната. "С годините се променят изискванията, а с тях и моделите. Можете да направите самолета си колкото си искате по-невидим, но ако той трябва да се зарежда с гориво от цистерна, в крайна сметка противникът трябва просто да проследи и унищожи цистерната. Така че се нуждаете от достатъчно вътрешно гориво, за да изминете много, много дълъг път - и да останете там", посочва той.
Tempest може да има максимално тегло при излитане от "над 30 тона" - в сравнение с 23 тона за Typhoon. Това е повече от бомбардировачите Lancaster, използвани през Втората световна война.
Още: Ще се защитават една друга: Германия и Великобритания подписаха отбранителен пакт
Освен това технологията, използвана в самолета, гарантира, че той ще може да действа като независим въздушен комуникационен център. Това ще позволи на Tempest да осигурява комуникации за намиращите се наблизо безпилотни самолети и ракети, както и за наземните сили и сателитите в Космоса. "Трябва да можем да действаме на разстояние, на което комуникациите ни могат да бъдат прекъснати", казва Джони Мортън. Според него Tempest ще може да се превърне в „сърцето на мрежата“ и ще може да действа в „изолирани среди“.
Още: НАТО ще възпира Путин по източния фланг - планът е разработен
Планира се самолетът да влезе на въоръжение през 2035 г. като част от споразумението GCAP (Global Combat Aviation Program), в което участват BAE, Rolls-Royce, производителят на ракети MBDA и италианската компания Leonardo.
Още: С какви ракети Германия се готви да се пази от Путин? (ВИДЕО)