Нидерландският външен министър Сигрид Кааг подаде оставка днес, след като парламентът официално осъди нейната неспособност да се справи с кризата с евакуацията в Афганистан. Депутатите одобриха предложение, критикуващо правителството за това, че не е евакуирало някои афганистанци и за пропуски в разузнаването, показващи признаци за предстоящото превземане на страната от талибаните, предава БГНЕС.
Още: Голямо свлачище затрупа път в Италия (ВИДЕО)
Още: Русия реагира с думи и действия след разрива с Азербайджан заради убийствата (ВИДЕО)
"Камарата на представителите счита, че правителството е действало безотговорно. И макар да поддържам нашата политика, мога да приема само последствията от това решение като министър", каза Кааг в изявление до парламента.
"Според възгледите ми за демокрацията и културата на нашата администрация, един министър трябва да си отиде, ако политиката му не е одобрена. Затова ще изпратя оставката си като министър на външните работи на Негово величество краля", заяви Кааг.
Кааг ще остане лидер на лявоцентристката партия „D66”, която е в коалиционни преговори с премиера Марк Рюте, бидейки втора политическа сила след изборите през март.
Още: Принц Хари и Меган Маркъл пред историческо завръщане в кралското семейство
Още: Дуда: Няма да приемем Германия брутално да изтласква мигранти към Полша
Оставката й идва ден след като британецът Доминик Рааб беше понижен от поста външен министър заради начина, по който се справи със ситуацията в Афганистан., АФП
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Затварят Айфеловата кула заради жегите
Още: За убийства с мъчения: Прокуратурата на Азербайджан се прицели в руското МВР и Росгвардия