WIL: Богатите хора замърсяват повече, но бедните са тези, които плащат

21 октомври 2021, 09:36 часа • 1907 | прочитания

Тъй като богатите хора имат по-голям въглероден отпечатък от бедните, те трябва да плащат повече данъци, за да компенсират това, се казва в проучване на Световната лаборатория за неравенство (WIL), публикувано преди предстоящата конференция за климата COP26 в Глазгоу.

Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март

Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци

С връщането на нивата на въглеродните емисии към равнището отпреди пандемията, най-новите данни показват, че най-богатият 1% от населението на Земята е изхвърлил 110 тона CO2 на глава през 2019 г., заяви ръководителят на изследването, професорът от Парижкото училище по икономика и съдиректор на WIL Лукас Шансел.

По този начин техният дял е изключително непропорционален - 17% от общия обем на емисиите в световен мащаб, информира АФП.

Освен това, докато най-богатите 10% са отговорни за половината от всички емисии, на най-бедните 50% се пада едва 12-процентен дял - при средно 1,6 тона въглероден диоксид на глава от населението.

Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали

Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)

"Правителствата се нуждаят от нови източници на приходи, за да инвестират в зелени инфраструктури", каза Шансел. "Един от начините за това е чрез прогресивни и екологични данъци върху богатството. Такива инструменти вероятно ще бъдат политически по-устойчиви от въглеродните данъци върху потреблението, които засягат силно групите с ниски доходи и не вършат добра работа за намаляване на емисиите на много богатите."

В проучването се установява, че през последните десетилетия тежестта на политиките в областта на климата, насочени към ограничаване на изменението на климата, е "непропорционално понесена от потребителите с ниски доходи, по-специално чрез данъците върху въглеродните емисии и енергията.

"Следва да се постави по-голям акцент върху политическите инструменти, насочени към по-богатите групи, чрез данъци върху собствеността на замърсяващи активи", като например инвестиции в изкопаеми горива.

Проучването показва, че не само богатите са склонни да замърсяват повече, но и развитите страни имат много по-висок въглероден отпечатък, когато се вземе предвид вносът и използването на продукти, произведени в чужбина. 

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес