За първи път: Белгийски учени откриха как да блокират COVID-19
Откритието, публикувано в "Nature Communications", поражда надежда, че може да бъде разработено антивирусен препарат, който да ликвидира вируса в случай на инфекция или високорисков контакт, съобщиха от университета.
Доц. Калпачки: Млади пациенти правят инсулти след прекаран COVID-19
Имаме случаи на млади пациенти, които получават мозъчни инсулти и единствената причина, която откриваме за това след обстойни изследван...
Изследователите посочват, че въпреки кампаниите за ваксиниране, населението не е имунизирано срещу появата на нов вариант на вируса, а дългосрочната ефективност на ваксините остава неизвестна.
Освен това някои хора все още се заразяват с тежки инфекции, тъй като не съществува ефективно лечение.
Давид Алстейнс, изследовател в Института по биомолекулярни науки и технологии (LIBST) на Университета в Льовен и неговият екип работят от две години, за да разберат механизмите, използвани от вируса за заразяване на клетката.
Те изследвли взаимодействието между сиаловите киселини (AS) - вид захарни остатъци по повърхността на клетките, и шиповия протеин на SARS-CoV-2, за да изяснят ролята му в процеса на заразяване.
Вече беше известно, че сиаловите киселини, обграждащи клетките, улесняват вирусите при идентифицирането на техните мишени, но също така улесняват прикрепването на вируса и инфектирането на клетката.
Кои пациенти трябва да се ваксинират срещу Covid-19 под лекарски контрол?
При хора със сърдечно-съдови заболявания – коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, артериална хипертония, преживян ...
При това проучване изследователите идентифицираха вариант на тези сиалови киселини, който взаимодейства по-силно с шиповия протеин на вируса в сравнение с други. "Накратко, те откриха ключа, който вирусът използва, за да отвори вратата към клетките", казват от университета, пише БГНЕС.
След това учените решили да примамят вируса в собствения му капан, като му попречат да се прикрепи към гостоприемника си. Изследователите успели да блокират точките на прикрепване на шиповия протеин и да потиснат всяко взаимодействие с клетъчната повърхност.
"Ако вирусът не може да се прикрепи към клетките, той не може да влезе в тях и умира. Така се предотвратява заразяването", разказват от университета, като подчертаха, че предимството на това откритие е, че то работи с всеки вариант на вируса, независимо от мутациите.
Какво означава това за бъдещето?
Предстои изследователският екип да проведе тестове върху мишки, за да приложи този блокер към вируса и да провери дали ще действа върху организма. Резултатите би трябвало да дадат възможност за разработване на антивирусно лекарство.
Заразяването с COVID-19 може да доведе до заболяване от диабет
Има доказателства, че инфекцията със коронавирус може да доведе до развитие на захарен диабет. При около 14% от пациенти, хоспитализира...
С други думи, откритието поражда надежди за антивирусен препарат, който да изкорени вируса.
ОЩЕ: Евростат: Коронавирусът е съкратил продължителността на живота най-много в България
Още от ЕВРОПА:
ЕК с план за руския газ тип "и вълкът сит, и агнето празно"
Зверства: Руски войници минират пианото на 10-годишно дете (СНИМКИ)
Борел: Светът е на ръба на дълбока икономическа криза
Германия спира вноса на руски петрол, независимо от санкциите на ниво ЕС
Лекар от "Азовстал": Оперираме на живо, раните гният (СНИМКИ)
Сигнали за бомба в 97 училища в Белград
Ако войната се проточи 9 от 10 украинци ще са под границата на бедността
Шведското правителство каза историческо "да" на НАТО: "Живеем в нова и опасна реалност"
Москва: Ако Финландия влезе в НАТО, Русия ще увеличи войските си по границата
Редактор:
Виолета Иванова
Етикети: COVID 19 блокиране учени