От вторник (7.08.2018г.) влиза в сила законодателство, което да защити интересите на европейските компании в Иран. Става въпрос за т.нар. актуализиран Блокиращ регламент.
Още: Няма да има мир скоро, Путин дава сламки на Тръмп: Мнение на анализатор
Още: Предварителни резултати: Еди Рама печели мнозинство в Албания
Актуализираният Блокиращ регламент е част от подкрепата на Европейския съюз за непрекъснатото, пълно и ефективно изпълнение на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) — ядрената сделка с Иран, включително чрез запазване на търговските и икономическите отношения между ЕС и Иран, които бяха нормализирани, когато в резултат на СВПД бяха отменени санкциите, свързани с ядрената програма.
"Влизат в сила ответните мерки на ЕС, чиято цел е да защитят европейските фирми, които имат легални бизнес отношения с Иран, от американските санкции. Освен това мерките забраняват на лица от ЕС да спазват тези санкции", съобщи говорителят на Европейската комисия Мина Андреева, цитирана от БНР.
Коментарът е реакция на възобновените в понеделник санкции срещу Иран от страна на САЩ.
Още: ДНР мами Путин: Видеата с жители на Мариупол, оплакващи се как им крадат жилищата, се увеличават
Още: Туск потвърди: Русия изгори най-големия мол във Варшава
За да се помогне на дружествата от ЕС при прилагането на актуализирания Блокиращ регламент, Комисията ще публикува също указания, за да улесни разбирането на съответните правни актове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Предистория
На 6 юни Европейската комисия прие актуализациите на Блокиращия регламент и на мандата на ЕИБ за външно кредитиране, които влизат в сила на 7 август след двумесечния срок за предявяване на възражения.
На 6 юли във Виена се проведе заседание на Съвместния комитет на СВПД, по време на което ЕС, E3 (Франция, Германия и Обединеното кралство), Русия, Китай и Иран се срещнаха на министерско равнище. Заседанието беше председателствано от върховния представител/заместник-председател Федерика Могерини. Всички останали страни по споразумението отново изразиха своята ангажираност за пълното и непрекъснато прилагане на ядреното споразумение. Те подкрепиха неотдавнашните усилия за продължаване на нормализирането на търговските и икономическите отношения с Иран и отбелязаха също така усилията на ЕС да актуализира Блокиращия регламент с цел защита на дружествата от ЕС.
Още: Британското правителство представя пътна карта за намаляване на имиграцията
Още: Украински удар по цел в Курска област, пламна и руска нефтена платформа (ВИДЕО)