Има нещо гнило в Малта

3816
Има нещо гнило в Малта
Снимка: Thinkstock

В Малта има нещо гнило. Това пролича ясно покрай убийството на журналистката Дафне Каруана Галиция, пише Бернд Ригерт. Според него, ЕС не бива просто да се възмущава. Брюксел е длъжен да предприеме нещо.

Недоверието към полицията и политиците, както и към другите представители на държавата е широко разпространено сред 400-хилядното население на малка Малта. Демонстрираха го протестите в края на миналата седмица, организирани в памет на убитата разследваща журналистка Дафне Каруана Галиция. Едно от главните настоявания на демонстрантите гласеше: шефът на полицията трябва да бъде сменен. Самата Дафне Каруана Галиция години наред твърдеше, че Малта е затънала в блатото на корупцията и побратимяването между мафия, политика и икономика. "Мошеници има навсякъде", пишеше тя в своя блог.

Бизнесът бяга панически от Каталуния

Само в рамките на един-единствен ден - денят, в който каталунският премиер Пучдемон заяви, че ще иска независимост, общо 212 фирми обяв...

Все още не се знае кой стои зад бомбеното покушение срещу журналистката. Освен самите малтийци, междувременно и редица политици от ЕС вече не вярват, че истината за убийството и неговите организатори някога ще излезе на бял свят. Малта няма достатъчно сили сама да се справи с тази задача, каза фракционният лидер на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер, според когото страната има нужда от едно независимо европейско разследване. Да, малтийският премиер Джоузеф Мускат помоли за помощ специализирани служби от Холандия, Великобритания и САЩ и обяви един милион евро възнаграждение, но част от депутатите в Европарламента смятат, че това не е достатъчно. Зелените например настояват за оставката на лейбъристкото правителство на Мускат. Прекалено много са обвързаностите, смятат те.

Откакто през 1964 година получи независимост от Великобритания, Малта се управлява или от консерваторите, или от лейбъристите. И двете партии са тясно свързани с големите водещи фамилии на острова. От своя страна полицията, правосъдието и икономиката са тясно преплетени помежду си по партийна и семейна линия. Икономическите успехи на Малта, особено след присъединяването ѝ към ЕС, се дължат главно на туризма, на финансовите услуги, на схемите за спестяване на данъци, на фирмите-пощенски кутии и на онлайн-хазарта. Страната планира да навлезе и в емитирането и управляването на криптовалути като Биткойн.

Блогът на Галиция беше най-четената медия в Малта

Убитата журналистка последователно атакуваше мафиотските структури в своята родина. И изобщо не пестеше критики на правителството, нито пък на опозицията. Както сегашният премиер, така и лидерът на опозицията направо я обсипваха с искове за опровержения. В своя блог, който беше и най-четената медия на острова, понякога в булеварден стил и без надлежни доказателства тя атакуваше шуробаджанащината в процъфтяваща Малта. Но дори само част от обвиненията ѝ да отговарят на истината, положението е много лошо.

Чудовищното покушение срещу журналистката, срещу свободата на словото, а в резултат - и срещу сърцевината на европейските ценности, неизбежно повдига въпроса дали Малта е правова държава, която може сама да се излекува от заболяването си. На този въпрос е много трудно да се отговори. И все пак: ЕС е длъжен да подхване поне принципен диалог с управляващите в Малта, за да изясни дали там се спазват основните принципи при разследването, съдебното преследване и опазването на основните права.

А ако терористи нападнат тези реактори?

Терористи проникват в надземен склад за отработено ядрено гориво и после предизвикват взрив от разстояние… Смятате го за невъзм...

И още: Евросъюзът спешно трябва да провери каква е собствената му отговорност за съмнителния бизнес-модел на малката страна. Не е тайна, че Малта като данъчен оазис предлага дебела сянка на 70 000 фирми от цял свят, които почти не плащат данъци на острова. Съвсем наскоро Европейският парламент публикува резултатите от свое проучване, което установява, че Малта отказва да сътрудничи в разследването на съмнителни дейности на офшорни фирми. И не е само Малта. Според същото проучване, Великобритания, Кипър, Латвия, Естония и Ирландия също са "данъчни оазиси", които поддържат тесни връзки със съмнителни фондации и фирми от Панама.

Нека ЕС вземе Малта под лупа!

Убитата журналистка Дафне Каруана Галиция сериозно се занимаваше и с тъй наречените Панама Пейпърс. За съпругата на премиера Мускат се твърдеше, че е открила сметка в Панама (която между другото, според Галиция, била предназначена и за подкупите, платени от Азербайджан срещу разрешение за откриването на азербайджанска банка в Малта), а за лидера на опозицията в парламента Адриан Делия - че е укривал данъци във Великобритания. Огромният пазар за финансови услуги в Малта е само част от цялата омрежена система. Според Дафне Каруана Галиция, в огромния зловонен пакет влизали още прането на пари, търговията с наркотици, проституцията и укриването на данъци. Журналистката не се боеше от конфликти. А сега семейството ѝ възнамерява да продължи нейното дело.

Нека ЕС вземе Малта под лупа! За момента Брюксел не е в състояние да постигне нищо насила, но може поне да упражни масивен натиск върху управляващите. Защото на карта е заложено доверието към целия Евросъюз. И той не бива съзнателно да извръща глава, когато става дума за Малта, а в същото време да настоява за правова държава пред своенравното правителство в Полша и пред параноичния унгарски премиер Орбан.

Източник: Дойче веле

Ето колко е силна турската икономика

Споровете със САЩ хвърлиха светлина върху истинското състояние на турската икономика. Официалните данни на TURKSTAT сочат само едно: н...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ФИЙЧЪРИ:

Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори

Виктор Орбан – обичаният и мразеният

Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго

Словакия: Мръсната битка за нивите

Къде по колко пари получават бежанците?

Без вода: Най-тежката криза в историята на Индия

Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?

Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят

Майорка: Да се къпеш в мътна помия

Тайните на севернокорейската икономика

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com