"Смешно е, когато органът, който е определен законово да оценява готовността на страната за приемане в еврозоната, казва "да", а някой друг, който не познава нещата - казва "не", добави още той. Много скоро ще се види колко несъстоятелни са всички приказки срещу еврото."
Това каза пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите. "От 1 януари 2026 г. ние вече ще се окажем с евро като национална валута, надявам се. И ще се види, че всички лъжи и страхове, които бяха разпространявали в публичното пространство, не работят. Много трудно се противостои на масова кампания, която работи със страховете на хората", обясни той и определи като пълна изненада предложението на президента за провеждане на референдум:
"Изненада, защото до този момент той не се е обвързвал с толкова безсмислено начинание, защото от това, което той прави, няма никаква практическа полза. Дори да е дълбоко убеден, че трябва да даде нов живот на демокрацията в България, каквито са основните му мотиви, това не издържа, защото България на 4-ти юни ще трябва да получи двата конвергентни доклада - на ЕК и на ЕЦБ, които ще кажат изпълнени ли са критериите за членство в еврозоната", обясни той.
Още: КНСБ “за“ еврото: Въвеждането му ще повиши доходите
По думите му следващият месец ще имаме техническа яснота готови ли сме за влизане в еврозоната, което означава зелена светлина за преминаване през различните формати за присъединяване. "До средата на юли ще знаем имаме ли подкрепата за влизане. Т.е. в средата на юли ще знаем дата за приемането ни, а за един референдум ще трябват 5-6 месеца", казва Дацов.
Снимка: БГНЕС
Има ли кампания?
По думите му това, което прави президентът с предложението за референдум, е абсолютно безполезно: "То е чисто вътрешнополитическа игра и позициониране. Но такива ходове се разглеждат от партньорите ни като нестабилност в държавата и кара другите да гледат на нас като хора, които са несериозни и не знаят какво правят. ЕЦБ е професионален орган и на тях това не би трябвало да им се отрази. Но на другия орган, който трябва да вземе решение, политическото ниво, където са министър-председателите - там може да се разглежда доста сериозно. Нали сме наясно, че не всички ни харесват толкова, че да затварят очи за дребните несъвършенства", обясни Дацов.
Според Дацов държавата не е направил достатъчно, за да използва експертния капацитет за спечелване на доверието на хората в кампанията за въвеждането на еврото. "В момента една голяма част от хората пренасят доверието си към еврото с доверието си към политиците. И няма нищо общо с това дали е вярно това, или - не".
Още: "Опасен сигнал от най-високо ниво": Зорница Русинова за референдума на президента (ВИДЕО)
Националните правителства са определящи за решенията, независимо дали сме с евро, или с лев, затова е много важно хората какви политици избират.