България и през април покрива инфлационния критерий за приемане на еврото. Това показват данните на европейската статистическа служба Евростат. По този начин страната ни успява за трети пореден месец да покрие това изискване на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК). В началото на юни предстои двете институции да публикуват своите извънредни конвергентни доклади за готовността на България за влизане в еврозоната.
Изпълнение на инфлационния критерий
Според данните за април 2025 г. средногодишната инфлация в България отчетена според Индекса на хармонизираните потребителски цени е 2.7%. През април трите страни членки с най-ниска инфлация са били Ирландия (1.2%), Финландия (1.3%) и Италия (1.4%).
Още: Валдис Домбровскис: Умерен оптимист съм за влизането на България в еврозоната от догодина
Средното ниво на трите страни членки с най-ниска инфлация е 1.3%. Според правилата за присъединяване, показателят в България не може да надвишава с повече от 1.5 процента това ниво, в случая - 2.8%.
Това означава, че страната ни ще изпълни напълно критерия за ценова стабилност, без да е необходимо, както при други страни кандидати да бъдат изваждани страни от изчислението и да се правят субективни оценки.
Още: Трябва ли да закрием левовите си сметки при въвеждането на еврото: Отговор от БНБ
Инфлацията в ЕС
Темпът на нарастване на цените в Европейския съюз се е забавил до 2,4 на сто през април 2025 г. на годишна основа спрямо 2,5 на сто през март, а в еврозоната е останал без промяна - на ниво от 2,2 на сто.
На месечна основа (спрямо март 2025 г.) е отчетена инфлация от 0,5 сто в ЕС и 0,6 сто в еврозоната.
За България данните на Евростат, отчетени според Индекса на хармонизираните потребителски цени сочат забавяне на годишната инфлация до 2,8 на сто през април от 4 на сто, отчетени през март. На месечна основа през миналия месец е регистрирана отрицателна инфлация (-1,2 на сто).
В сравнение с март годишната инфлация се е понижила в 13 от страните в Евросъюза, останала е без промяна в 3 от тях и се е повишила в 11 държави, сочат още данните на Евростат.