Икономист: 1 януари 2024 г. е възможна дата за влизането ни в еврозоната

23 януари 2023, 15:24 часа 1591 прочитания 0 коментара

"1 януари 2024 година е възможна дата, от която да започнем да се разплащаме в евро. Ако до средата на годината получим потвърждение от ЕЦБ, че се присъединяваме към еврозоната от началото на следващата година, то ще трябва да започнем подготовката. Някои технически мероприятия като магазини с цени и в левове, и в евро; трябва да представим визия за обратната страна на евромонетите; финансовите институции провеждат мероприятия с адаптиране на цялата финансова система към еврозоната".

Още: Кристин Лагард е впечатлена от дизайна на българска евромонета

Още: Финансовото министерство публикува насоки за двойното обозначаване на цените

Това каза по БНР икономистът Румен Гълъбинов.

И посочи, че притеснение от повишение на цените е имало във всички държави, присъединявали се към еврозоната:

"В крайна сметка се е виждало, че и да има повишение, то е минимално. След това опасението е отпадало. Влизането в еврозоната предполага по-висок стандарт на живот и оттам се правят изводи за доходите, защото и те се повишават".

Още: Ще може ли БНБ да емитира колекционерски монети след влизането в еврозоната?

Още: Стана ясно колко хора в България не могат да получат реалната си пенсия

Икономистът подчерта, че това, което отличава България от други държави, включително и от Хърватия, е това, че сме във валутен борд.

"Имаме фиксиран валутен курс. Затова няма да има риск. Опасенията за закръгляне и увеличаване на цените трябва да са по-малки".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес