Китайски банки вече не искат плащания от Русия дори в юани

21 март 2024, 12:59 часа • 9246 | прочитания

Няколко китайски банки спряха да приемат плащания от Русия дори в китайски юани, заради опасения от последиците от санкциите на САЩ, обяви руският държавен вестник „Известия“, като се позовава на представители на руския банков и бизнес сектор.

Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)

Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро

„Тези институции включват Ping An Bank, Bank of Ningbo, China Guangfa Bank, Kunshan Rural Commercial Bank, Great Wall West China Bank, Shenzhen Rural Commercial Bank, Dongguan Rural Commercial Bank и China Zheshang Bank“, отбелязва Алексей Порошин, директор на Pervaya Gruppa за „Известия“.

Докато докладването на проблеми с плащанията в юани започна в средата на януари, усложненията с финансовите транзакции между Русия и Китай започнаха още миналия декември на фона на затягането на западните санкции.

ОЩЕ: Три големи китайски банки отказаха да приемат плащания от Русия

Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации

Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица

Съобщава се, че китайските банки първо са започнали да отхвърлят плащания в долари, които могат лесно да бъдат проследени от американските власти. Миналия месец китайската Chouzhou Commercial Bank прекрати дейността си в Русия и Беларус, докато три други големи китайски банки спряха приемането на плащания от санкционирани руски институции.

Снимка: iStock

Според източници на „Известия“ последните ограничения върху плащанията в юани са причинени от опасения за вторични санкции и натиск от САЩ.

Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)

Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ

Въпреки продължаващите проблеми, руският бизнес намира начини да заобиколи тази бариера. Около 80% от руските предприятия, които редовно работят с Китай, откриха клонове в „приятелски страни“, които не са обект на санкции, като това им позволява да обработват плащанията, пише „Известия“.

ОЩЕ: Китайска банка, важна за руските вносители, отказа да работи с Москва

Руските бизнес лидери смятат, че ситуацията вероятно ще се подобри занапред, тъй като Москва и Пекин са заинтересовани от продължаване на сътрудничеството.

Китай поддържа тесни връзки с Русия по време на войната в Украйна, затягайки икономическото сътрудничество и осуетявайки опитите на Запада да изолира Русия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес