"Политиците имат уникален шанс да поправят неща, трупани години наред, доколкото бюджет, приеман през юли, не може да реши по същество никакви задачи, освен да добута годината. Единствената възможност, когато се говори за доходи, е той да поправи неща, трупани през годините. Това е инерционен бюджет".
Още: Как ще се обърнат в евро парите от пенсионните фондове: Отговори от бранша
Още: След сватбата: Джеф Безос продаде акции на Amazon за стотици милиони
Това каза пред БНР президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
И допълни, че с политиците е обсъдена необходимостта от значими промени в механизма, по който се определят възнагражденията в държавната администрация.
"Системата, въведена преди 10-12 години, силно толерира едни 10% от работещите за сметка на всички останали, особено тези, които опъват каиша. Има набор от служители, които получават по-високи възнаграждения от ръководителите. Работещите в администрацията са между 90 000 и 120 000 души през годините, включително и незаетите бройки".
Още: Финансовият министър: Приходите в бюджета са повече, за разходите питайте Асен Василев
Още: Пенсиите в евро: Сумата вече ще се изписва и в новата валута
ОЩЕ: Икономист: Чиновниците да намалеят, не да се вдига минималната заплата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Курсът евро-долар е нечуван от години
Още: Идва актуализация на бюджета: По-малко пари за пенсии, повече данъци - какво?
Манолов посочи, че сериозният разговор е за Бюджет 2024 и ще бъдат припомнени на политиците изследвания на Европейската централна банка и на Международния валутен фонд, според които част от повишената инфлация се дължи на това, че в цените на стоките и на услугите са калкулирани допълнителни свръхпечалби.
"Тези две консервативни институции несъмнено критикуват това. Имаше вариант на бюджета, внесен от служебното правителство, с предложение за допълнително облагане на т.нар. "свръхпечалби", което е над тези 10%, с които по принцип се облагат. ЕЦБ и МВФ намекват, че свръхпечалбите трябва да бъдат обложени с допълнителна ставка, по-висока от тази, с която допълнително се облагат печалбите в онези страни. Които ставки достигат 50%. Те намекват, че трябва да се въведе още един етаж за тези свръхпечалби. А ние се мотаем още около нашите 10%. В крайна сметка нашите политици се отказаха от този източник на приход".
Той увери, че синдикатите няма да спрат да повтарят, че системата на облагане на доходите и на печалбите трябва да бъде променена.
Още: Милен Велчев: Еврозоната ще доведе до повече инвестиции и по-високи заплати, но и до инфлация
Още: Главният икономист на ЕЦБ: Намаляването на лихвите приключи