Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министерството на финансите промени драстично прогнозата си за инфлацията

03 април 2024, 09:50 часа • 1838 прочитания

В края на тази година инфлацията в България да достигне 2,3 на сто, измерена спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени, а за цялата 2024 г. се предвижда средна инфлация от 2,4 на сто. Това предвижда новата пролетна макроикономическа прогноза, публикувана от Министерството на финансите.

Забавянето ще продължи 

Най-голям принос за инфлацията като цяло ще имат компонентите на базисната инфлация и в частност секторът на услугите. През идните години инфлацията ще продължи плавно да се забавя, по линия най-вече на очакваната динамика при международните цени, смятат експертите на финансовото министерство.

Още: Шефът на НСИ: Сетихме се за инфлацията едва когато тръгнахме към еврозоната

Спрямо предишната, есенна макроикономическа прогноза, сега министерството залага на два пъти по-нисък темп на потребителските цени в България тази година. През есента финансовото ведомство предвиждаше инфлация от 4,8 на сто за 2024 г.

2025 и 2026 г.

За 2025 г. се очаква лек ръст на инфлацията - до 2,8 на сто, колкото беше заложено и в есенната макроикономическа прогноза.

За 2026 г. сега се предвижда инфлацията да е 2 на сто, докато през есента прогнозите сочеха 2,2 на сто.

Още: Чобанов: Непосредственото предизвикателство е инфлацията

Енергийните стоки ще имат отрицателен принос към инфлацията поради очакваното поевтиняване на транспортните горива, пише още в прогнозата.

Приносът на компонентите на базисната инфлация ще продължи да се свива, но ще бъде водещ за формиране на инфлацията във връзка с прогнозираното нарастване на вътрешното търсене, както и на разходите за труд.

По отношение на растежа на брутния вътрешен продукт прогнозите на финансовото министерство остават без промяна за 2024 г., като се очаква реален ръст с 3,2 на сто.

Понижена прогноза за растеж

Оценките за икономически растеж за 2025 и 2026 г. обаче са понижени в сравнение с есенните прогнози. Сега се предвижда годишен ръст с по 2,7 на сто за всяка от годините, докато през есента очакванията бяха за увеличения с по 3 на сто.

Министерството на финансите е разработило и алтернативен сценарий с допускания за по-неблагоприятно развитие на външната среда и по-високи международни цени на суровините.

При този алтернативен вариант за развитие инфлацията в страната ще бъде по-висока спрямо базовия сценарий - с 0,8 процентни пункта през настоящата година, и с 0,3 процентни пункта догодина. Реалният растеж на БВП при алтернативния сценарии ще бъде по-нисък, отколкото при основния сценарии, със съответно 0,7 и 0,6 процентни пункта през 2024 и 2025 г.

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес