Предупреждение от ЕЦБ: Разходите за отбрана ще засилят опасенията за дългa в еврозоната

21 май 2025, 17:20 часа • 408 | прочитания

Планираното увеличение на разходите за отбрана на държавите в еврозоната може да поднови опасенията относно държавния дълг в някои страни, ако тези разходи не са съпроводени с необходимия икономически растеж. Това предупреди днес Европейската централна банка (ЕЦБ) в свой шестмесечен доклад, посветен на финансовата стабилност, цитиран от Франс прес. Ръстът на финансираните с дълг разходи за отбрана, заедно с по-високи лихвени проценти, би могъл да усложни връщането към бюджетен баланс, пише в доклада.

"В комбинация със структурни ограничения върху потенциалния (икономически) растеж (като например ниска производителност), тази динамика би могла да съживи опасенията относно устойчивостта на дълга", предупреждава финансовата институция.

Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО

Четири проблемни държави

„В Белгия, Италия, Испания и Франция, четири големи икономики в еврозоната, държавният дълг надхвърля 100 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), посочва АФП, цитирана от БТА.

Изправени пред липсата на каквито и да било надеждни перспективи за мир между Украйна и Русия, няколко държави от еврозоната обмислят увеличаване на военните си бюджети.

Във Франция увеличаването на разходите за отбрана от сегашните 2 на сто до 3,5 на сто към 2030 г., както е обявено от властите в страната, би представлявало 120 милиарда евро годишно или двойно повече спрямо сегашното ниво.

Това е сериозно предизвикателство, като се има предвид, че в момента Париж има най-високия публичен дефицит - 5,8 на сто и висок дълг в еврозоната - 113 на сто от БВП.

Още: В Германия се споразумяха за отмяна на дълговата спирачка

Във Франция, както и в други държави, тези инвестиции биха могли да стимулират икономиката, ако се извършват в рамките на Европейския съюз, но също така рискуват да увеличат тежестта върху публичните финанси, които вече са отслабени от последиците от пандемията от КОВИД-19, както и от нарастващите разходи по заеми.

Това рискува да увеличи предлагането на държавни облигации в контекст, в който ЕЦБ е спряла покупките си на публичен дълг.

Също така, способността на инвеститорите да усвоят тези допълнителни емисии облигации "ще бъде от решаващо значение за правилното функциониране на пазарите на държавен дълг", предупреждава институцията.

"Преоценката" на държавния риск може да се "разпространи" в частния и банковия сектор чрез понижаване на рейтингите и увеличаване на разходите за финансиране, отчита още ЕЦБ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес