Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова предупреди, че има риск второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост да не бъде получено в пълен размер.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
Като причина тя посочи, че страната не е изпълнила част от заложените в ПВУ ключови реформи.
"Европейската комисия се очаква в средата на тази година да направи оценката по второто плащане, след което има България 6-месечен срок, в който, ако не представи информация за тези реформи, че са изпълнени, тоест законопроектите не са приети, съответно ще бъде наложена финансова корекция, която след това България не може да претендира да бъде установена", каза тя по време на изслушване по темата в Народното събрание. Още: Бави ли България пари по ПВУ за фирми иноватори и рискува ли да връща 50 млн. лв.?
Министър Петкова отбеляза, че второто плащане по НПВУ е заложено и като приход в бюджета за 2024 г.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Тя посочи, че на 7 октомври миналата година България подаде второ искане за плащане по НПВУ, което е и сред най-големите искания от всички планове на държави от ЕС, включващо голям дял ключови реформи. Искането е за 653 млн. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министерство на финансите: България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари
"За да бъде изплатена цялата сума, трябва да бъдат изпълнени всички реформи и инвестиции, свързани с втория етап", каза Петкова. "По принцип би могло да има финансова корекция, ако не бъдат изпълнени всички реформи", каза тя и добави, че има част от реформи, които все още не са изпълнени. Още: Пеканов: Може да не получим всички пари по Плана за възстановяване
Тя коментира, че не може да каже в какъв размер би могла да бъде тази корекция, тъй като по думите ѝ това означава предварително да посочи коя от реформите няма да бъде изпълнена. Но е сигурно, че ако не изпълним всички реформи,
Петкова припомни, че в 49-ото Народно събрание са внесени законопроекти от Министерски съвет, които след това бяха обсъждани в парламентарните комисии и бяха направени предложения по тях, но поради приключване на дейността на парламента тези законопроекти не бяха приети и бяха архивирани.
Още: Асен Василев поздрави финансовия министър за новия дълг (ВИДЕО)
Още: Добри новини за жилищните кредити: Данни на БНБ