10-те най-неподходящи места за засаждане на домати – избягвайте ги на всяка цена

21 май 2025, 10:43 часа

Когато засаждаме домати, се опитваме да направим всичко възможно най-правилно, за да отгледаме много големи и вкусни плодове. Ако обаче изберете неправилно място за засаждане, ще получите тънки, слаби растения, които няма да образуват яйчници.

Места, където не трябва да се засаждат домати

  • На сянка

Още: Успешен старт за доматите: От това зависи добрата реколта

Слънчевата светлина е от съществено значение за растежа и плододаването на растенията. Доматите се нуждаят от 8 часа пряка слънчева светлина на ден. Оптимално е растението да е осветено от сутрин до вечер. Пазете се от сенки от близки сгради, огради и дървесни растения, които могат да блокират слънчевата светлина. Доматите, които не получават достатъчно светлина, ще имат тънки, слаби стъбла и малко плодове.

Отглеждането на домати с главата надолу във висяща саксия е чудесен начин да се възползвате максимално от слънчевата светлина, която имате.

  • Върху влажна почва

Лошо дренираните зони създават много проблеми за доматите. Растежът на корените в гъста почва е ограничен, което води до бавно развитие на леторастите и плодовете. Освен това, влажната почва често се превръща в развъдник на вредители и болести.

Още: Глициния в двора: Красота и сила, които изискват контрол

Най-добрият субстрат за домати е този, който се рони лесно, когато се стисне в ръката ви. Ако почвата ви е глинеста или твърдо уплътнена и задържа много вода, помислете за изграждане на повдигнато легло.

  • На пясък

Пясъчната почва е известна с това, че не задържа влагата дълго време. По този начин тънките корени на доматите няма да могат да получават необходимото количество вода. Когато засаждате домати в много песъчлива почва, те трябва да се поливат поне два пъти на ден, а в горещо време дори по-често.

Ако почвата ви е много песъчлива, добавете органична материя, като смесите 10 до 15 сантиметров слой компост в горните 30 сантиметра почва. Добавяйте дебел слой компост ежегодно, за да подобрите структурата на почвата с течение на времето.

Още: Цветя за опрашващи насекоми: Какво да засадите, за да има живот и изобилие в градината ви

  • На места с лоша циркулация на въздуха

Затворените пространства служат като развъдник за патогенни инвазии. Места, които са оградени от сграда, ограда или дори гъст жив плет от няколко страни, създават застоял въздух. При такива условия листата, мокри от роса, изсъхват по-бавно. А дъждът създава дълготрайна влажност - идеални условия за развитие и размножаване на гъбични заболявания.

Доматите се нуждаят от постоянно движение на въздуха, за да изсъхнат листата им бързо. Изберете място за засаждане с постоянен въздушен поток и не се страхувайте от силни ветрове.

  • Твърде близо едно до друго и до други растения

Още: Най-добрите декоративни растения за сенчестите места в градината

Повечето домати, с изключение на саксийните и миниатюрните сортове, изискват поне 60 см пространство около себе си, за да растат. И колкото повече място можете да дадете на растението, толкова по-добре. За пълен, буен растеж, засаждайте доматите на около 60 см един от друг и от близките растения.

  • Близо до определени култури

Има няколко вида растения, които ще се борят с вашите домати. Никога не засаждайте домати до тези съседи:

  • Орехите и копърът забавят растежа на доматите.
  • Царевицата, картофите, патладжаните или чушките са податливи на едни и същи вредители и болести, така че отглеждането им заедно ще увеличи броя на вредните насекоми или болести.
  • Семейството кръстоцветни (броколи, зеле, алабаш, брюкселско зеле, ряпа, горчица) просто не се разбират с доматите.

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

  • В малки саксии

Не засаждайте домати в саксии с диаметър по-малък от 25 сантиметра. Колкото по-голям е диаметърът и обемът на почвата в контейнера, толкова по-здраво и по-продуктивно ще бъде растението. Дренажът също е важен. Преди всичко, уверете се, че саксията има дренажни отвори на дъното.

  • Където ще има поливане отгоре

Има много неща, които можете да направите погрешно, когато поливате домати. В повечето райони дъждът няма да е достатъчно редовен, за да растат добре доматите, така че ще е необходимо да осигурите допълнителна вода. Нанесете вода директно върху кореновата зона на растението, като използвате лейка, капкова лента или градински маркуч с дюза.

Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата

Най-важното е никога да не поливате растенията отгоре. Листата на доматите трябва да останат сухи, в противен случай рискът от заболяване се увеличава значително.

  • След болни домати

Бактериалните и гъбичните заболявания зимуват в градинската почва и засягат доматите, засадени на същото място като миналогодишните. Фузариумното увяхване и бактериалната петна са две разрушителни болести, които се натрупват в почвата.

  • По пътя на хербицидите

Още: Градината ви е в опасност! Само един метод наистина действа срещу листните въшки

Извитите и деформирани листа на доматите често са признаци на увреждане от хербициди. Растенията се засягат, когато близките райони се третират с препарат за унищожаване на плевели и химикалът влезе в контакт с листата. Някои хербициди могат да се разпространят на няколко метра от мястото на третиране дори при безветрено време.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес