7 причини хитрите градинари да отглеждат латинки в двора си

17 май 2025, 15:40 часа

Латинките ( Tropaeolum ) са едни от най-бързо и лесно отглежданите едногодишни растения. Те цъфтят с изобилие от ярко оцветени цветове от средата на лятото чак до първите есенни слани в изненадващо широка гама от цветове – не само оранжево, жълто и червено, но и кремаво, сьомгово розово, бордо и пурпурно (и често смесица от няколко от тях). Някои имат и атрактивно мраморирани или пъстри листа.

Успокояват нервите: Какви цветя да отглеждате у дома

Латинките са или храстовидни, или джуджета ( Tropaeolum minus ), или катерливи ( Tropaeolum majus ). Храстовите сортове изглеждат чудесно в контейнери и висящи кошници или в предната част на бордюр, докато катерливите сортове могат да се изкачват по вигвами или обелиски и ще се вият през други растения. Те могат да се използват и като почвопокривни растения, разпростиращи се по чакъл или спускащи се каскадно по склон или брег. И двата вида растат много добре в саксии.

Как да отглеждаме латинки

Още: Най-подходящите растения за южен балкон – издържат на жега и слънце

Засейте латинките от март до май, където ще цъфтят, или в саксии с диаметър 9 см в оранжерия. Лесно дренираната почва е от съществено значение за латинките и за разлика от много други цветя, те виреят на бедни почви. Поливайте растенията в контейнери при сухи периоди. След като бъдат засегнати от слани, изкопайте ги и ги поставете върху купчината компост.

Можете да посеете семена от латинка директно там, където ще цъфтят.

Гребете почвата до фина орница и се уверете, че е без плевели. Полейте мястото преди сеитба – това ще гарантира, че няма да отмиете семената след като бъдат засети.

Посейте семената на дълбочина 1,5 см, на разстояние около 10 см едно от друго – или ги вкарайте с пръст, или използвайте бамбукова пръчка, за да направите плитка дупка.

Още: Цветята, които ще унищожат реколтата ви: НЕ ги засаждайте до градинските лехи

Покрийте семената с почва

След като разсадът се появи (след около две седмици), проредете го на разстояние около 30 см един от друг.

Можете също така просто да разпръснете семена из градината, където искате да се появят – например около ръба на повдигнати лехи или големи саксии с постелки.

7 ползи от отглеждането на ядлива латинка

Още: Какво се засажда в градината през втората половина на май месец

1. Листата, цветовете, пъпките и семената на това растение са годни за консумация и всичко освен семената най-често се използва в салати. Те имат сладко-орехов аромат. Зелените, неузрели семена и затворените пъпки могат да се консервират в оцет, подобно на каперсите.

2. Богат е на витамин C и много вещества, които го правят естествен антибиотик, противогъбично, слабително, диуретично средство и истински еликсир на здравето.

Как да отглеждате латинки в градината си

3. Счита се за естествен инсектицид, защото отблъсква листни въшки, гъсеници, охлюви, мравки и мишки, така че може да се сее по краищата на цветните лехи, но и до овощни дървета. 

4. Привлича полезни насекоми, пчели и пеперуди, които могат да помогнат за опрашването на други растения в градината. 5. Отличен съсед е на картофи, домати, боб и рози. 6. В зависимост от сорта, може да бъде увивно растение или да расте изправено, което предлага различни възможности в градинския дизайн.

Още: 9 растения, които да засадите сега, за да скриете прецъфтелите пролетни цветя

7. Семената са лесни за събиране и можете да ги оставите да се самозасеят.

8. Толерантно е към сухи периоди, затова го отглеждайте на места, където ще действа като жив мулч.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес