Когато една сутрин откриете кафяви петна по иначе свежите листа на пипера, със сигурност се питате дали реколтата е застрашена. Тази привидно дребна промяна е първият знак, че нещо в триъгълника почва-влага-вредители не е наред. Ето защо в следващите редове ще ви дадем ясна, проверена и лесна за прилагане стратегия, с която да овладеете проблема и да спасите растенията си.
Защо има черни петна по чушките? Причини и решение
Защо се появяват кафяви петна?
Кафявите петна са класически симптом на дисбаланс – биологичен или екологичен. Най-честите причини са болести, причинени от бактерии или гъбички, както и стрес, свързан с хранителни недоимъци, слънчев пригор или повреди от насекоми. Сигналите са различни: воднисти лезии с жълт ореол при бактериозите, концентрични кръгове при гъбите и сухи, прегорели петна, когато виновник е слънцето. Добрата новина е, че правилната диагностика почти винаги води до успешно лечение.
За кои болести по пипера да си отваряме очите на четири - могат да съсипят реколтата
Първи стъпки при откриване на проблема
Най-важно е да реагирате бързо, за да ограничите разпространението. Проверете внимателно всички листа – и от двете страни – и премахнете видимо болните. Използвайте остри, дезинфекцирани ножици, като след всеки отрез забърсвате острието със спирт. След това разредете растенията, ако са прекалено гъсти, и осигурете добро проветряване. Не поливайте листата, а директно в основата, за да намалите влагата по повърхността и да пресечете развитието на патогените.
Болести, които водят до петна по листата
Бактериално струпясване
Отначало се виждат малки тъмнокафяви точки, обрамчени от светъл жълтеникав ореол. При влажно и топло време петната бързо се сливат и целият лист покафенява. Мерките включват обеззаразяване на семената, редовна смяна на мястото в градината и пръскане с медни препарати по схема.
Защо се появяват петна по листата на разсада?
Антракноза
Гъбата засяга всички надземни части, но по листата личат неправилни сивокафяви петна с тъмни краища. Развива се бурно при висока влажност и температури над 25 °C. Премахнете заразените части, приложете контактни и системни фунгициди и спазвайте трисезонно сеитбообращение.
Фитофторно гниене и Cercospora
По-големи, воднисти петна, които посивяват в центъра, сигнализират за Фитофтора. Ако петната са множество, кръгли и осеяни с малки черни точки – вероятно става дума за така наречената "Cercospora". Обеззаразяването на почвата и добра дренажна система са решаващи.
Други възможни причини
Освен патогените не подценявайте абиотичните фактори. Силното обедно слънце причинява т. нар. слънчев пригор – листата прегарят там, където капчиците вода играят ролята на лупи. Калциевият дефицит води до некротични участъци, особено ако почвата е кисела. Недостигът на магнезий пък дава междужилкови петна, които постепенно потъмняват. Трипсове и акари пробиват епидермиса и оставят белезникави точки, които по-късно кафенеят. Ако забележите движещи се точки или ситни паяжини, включете инсектицид и увеличете влажността на въздуха около растенията.
5 грешки при поливане на пипера, с които си проваляте реколтата
Превенция и поддръжка
Предпазването е по-лесно от лечението. Започнете с висококачествен посадъчен материал от сертифицирани фирми, като избирате сортове, устойчиви на бактериални и гъбни болести. Дръжте междуредия не по-малки от 45 см, за да може въздухът свободно да циркулира. Поливайте рано сутрин и само почвата; капковото напояване е отличен съюзник.
Мулчирайте сламен пласт или черно фолио, за да намалите калните пръски по листата. Подхранвайте равномерно с комплексни торове, без да предозирате азота – буйният, сочен прираст е рай за патогените. Стерилизирайте ножици, колове и ръкавици със 70 % спирт след всяка употреба. Накрая не забравяйте сеитбообращението: пиперът не бива да се връща на същото място две последователни години.
Ако листата на пипера увяхват, действайте бързо с този ТРИК или гъбичките ще унищожат реколтата
Кога да потърсите специалист?
Ако независимо от мерките петната се множат ежедневно, а растенията увяхват, е време да се консултирате с агроном или растителнозащитна лаборатория. Специалистът ще ви предложи микроскопска диагностика и тест за чувствителност към препарати, което често спестява пари и време. При големи площи професионалният съвет е задължителен, защото неправилно подбран продукт може да доведе до резистентност на патогените или токсични остатъци в плода.
Кафяви петна по листата на доматите: Ето какво да направите веднага
Кафявите петна по листата на пипера не са присъда, а предупреждение. Когато реагирате бързо, отстраните източника и подсилите имунитета на растенията, шансът за пълно възстановяване е голям. Следвайте описаните стъпки, като не пропускате превенцията – тя е вашият най-добър приятел в градината. Така ще се радвате на здрава, богата реколта и ще сведете загубите до минимум.