Зимният период може да бъде опасен за градината и растенията в нея, ето защо трябва да вземете необходимите мерки. Ето няколко съвета за грижа за градината преди да е дошла голямата зима.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Приберете в мазето грудките на растенията, които не издържат на тежките зимни условия. На пролет ще можете да ги засадите отново.
Направете обиколка в градината си и обърнете внимание дали всички растения, които не издържат на студ са прибрани или завити с покривен материал. Ако сте пропуснали някое, реагирайте и вземете съответните мерки, защото иначе може да загине.
Ако имате много малки саксии с цветя и нямате място къде да ги приберете през зимата, доближете ги до по-големите саксии и ги покрийте с клонки, покривен материал от иглолистни храсти.
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Хубаво почистете градината си от всички паднали и изсъхнали листа и клони, от загинали растения, ако има такива, от цветя, които вече са прецъфтели. Ще имате повече работа, отколкото през пролетта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
Ако отглеждате чимшир на терасата, завийте го с покривен материал и го поставете върху керамична поставка, за да се съхрани здрав през зимата.
Ако някое растение замръзне през зимата, опитайте да го съживите като го внесете в помещение с до 12 градуса температура, поливайте го с малко вода. Ако не се възстанови, може би вече е загинало.
Ако имате розови храсти, наторете ги с 15-20 см рохкава почва около корените. Така ще предпазите от измръзване. Освен това може да прикриете по-крехките сортове с иглолистни клони и листа.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?
Ако имате вечнозелени растения, поливайте ги, докато студът настъпи. Изхвърлете излишната вода, насъбрала се в чинийката, за да не загният корените.
Ако сте приготвили кошници с цветя за засаждане на пролет, надпишете ги, за да знаете какви видове са. Така ще ви е по-лесно, когато си засаждате и организирате цветната си леха.
Не използвайте листата на ореха и дъба като компост или мулч, защото съдържат вещества, които бързо се разлагат. Тези видове дървета не са подходящи за целта.
Цветя като дрян, магнолия или клен трябва да се завият с празни чували или около тях да се направи дървена кутия. Това ще ги предпази от напукване на кората. Многогодишните видове трябва да се покрият с листа, поне 10 см. Използвайте падналите листа да покриете и младите дръвчета. Така ще се предпазят от замръзване и изсъхване, защото ще запазят влагата в почвата.
Време е да се заемете с грижите по градината, защото зимата наближава. Вземете необходимите мерки, за да може на пролет отново да се радвате на красива и свежа цветна градина.