Градинарите, които отглеждат дини в градината си, знаят много добре, че насажденията трябва да се подхранват през втората половина на лятото, което ще има чудесен ефект върху растежа и вкуса им. Благодарение на един прост лайфхак можете да се насладите на сочни и вкусни плодове в края на сезона. Навременното подхранване на дините е много важно. Правилният тор помага на този плод да расте сладък, а не воднист и безвкусен, както често се случва с дините. Цялата тайна се крие в точните пропорции на използваните компоненти.
С какво да подхраним дините през юли, за да са едри и вкусни?
За да получите добра реколта е необходимо да приготвите специален тор, с който да наторите всеки квадратен метър засадена площ. В 10 литра вода трябва да разредите 200 грама суперфосфат, който е основата за силни плодове. След това трябва да добавите 100 грама калиев хлорид, който ще придаде на плодовете сладък вкус. За набавянето на азот и фосфор ще са ви необходими 20 грама амониев нитрат и 15 грама диамофоска. За по-добри резултати си струва да добавите 40 грама органична материя.
По кои признаци се познават преполятите дини и пъпеши?
Този тор се прилага в корена след поливане с утаена вода. Най-добре е торът да се прилага вечер или рано сутрин. Можете да повторите процедурата след седмица, но намалете количеството на използвания азотен тор, тъй като излишъкът му има лош ефект.
До края на месеца дините ще наберат обем, така че по това време ще се нуждаят от повече калий и фосфор за узряване. Калият е необходим за натрупването на захар в плодовете. Естествен източник на този елемент е дървесната пепел. Разтворете 1 чаша от продукта в 10 литра вода. Този тор ще осигури сладки и вкусни дини, които ще се съхраняват добре.
За кои болести по дините и пъпешите трябва много да внимаваме
Още за грижата за динята
Дините в градината често са атакувани от листни въшки, телени червеи, ливадни молци и мухи. Най-добре е в този случай да се вземат превантивни мерки и да се не допуска появата на насекоми. За целта можете да използвате различни биологични препарати, които предпазват от редица вредители.
Народните средства също са подходящи като превантивни мерки. Най-простото е да се премахнат листата, по които се намират ларвите на насекомите (след това листата трябва да се изгорят). Можете също така да третирате растенията с чеснова настойка. За да я приготвите, смелете 300 гр чесън и го смесете с 10 литра вода. Оставете за един час. След това прецедете и напръскайте насажденията.
Колко често да поливаме дините и пъпешите през лятото?