Сладките аромати на зрелите дини и пъпеши могат да съберат половин квартал около масата, но само един неканен патоген е достатъчен, за да съсипе очакваната лятна наслада. Кои болести дебнат най-често тези топлолюбиви култури и как да ги разпознаем навреме – ще разгледаме сега.
За какво да внимаваме при поливане на дини и пъпеши
Брашнеста мана
Първо се появява като тънък, бял налеп от горната страна на старите листа, а после превзема и младите връхчета. При сухо и топло време спорите ѝ се носят с вятъра на километри. Листата пожълтяват, фотосинтезата спира, а плодовете изостават в развитието си. Навременният спрей със сяра или калиев бикарбонат, добра циркулация на въздуха и сортове с генетична устойчивост държат болестта под контрол.
При поливане на дини и пъпеши – какво трябва задължително да знаем
Кубинска мана
За разлика от брашнестата, кубинската мана обича влага и се крие отдолу. Листните петна са светлозелени отгоре, но отдолу се вижда сивкав мъх. След няколко дни петната почерняват и се сливат, докато листата изсъхнат цели. Един-единствен дъждовен фронт е достатъчен за масова зараза. Профилактични медни препарати преди прогнозирани валежи и бързото отстраняване на болни растения са най-сигурната бариера.
Антракноза
Антракнозата започва с дребни тъмни петънца по листата, но истинската щета идва, когато стигне плода. Появяват се вдлъбнати, воднисти кръгове, които бързо почерняват и се покриват с розов спорообразуващ пръстен. Заразата се активира при топло и влажно – типично за юли. Полейте само в основата, мулчирайте, за да ограничите пръските, и редувайте фунгициди с различен механизъм, за да няма резистентност.
За рекордна реколта от дини и пъпеши, поливайте ги с този тор през юли
Фузарийно увяхване
Фузариумът навлиза през микроскопични ранички по корените и запушва проводящата тъкан. Растението увяхва внезапно в най-горещите следобеди, но „оживява“ вечер – класически симптом. С течение на седмица-две вече не се съвзема и загива. Почвена стерилизация, сеитбообращение минимум четири години и присадени растения върху устойчиви подложки са единствените сигурни решения.
Стъблено гниене
Когато видите тъмнокафяви, лепкави петна около възлите на стъблото, най-вероятният виновник е гъмми стем блайт. Болестта напада и листните дръжки, причинявайки преждевременно жълтеене. Силно се развива при висока влажност на въздуха, лош дренаж и плътна сеитба. Поддържайте растенията сухи през нощта и пръскайте със смес от мед и манкозеб при първи признаци.
3 основни правила да изберем диня и пъпеш, за да не се отровим
Бактериално петнисто гниене на плода
Бактериалното петнисто гниене започва с малки водни петна на кората, които се разрастват до тъмни, напукани язви. Вътрешността под петното се превръща в кафява, водниста каша, а плодът става негоден за пазара. Болестта се пренася със семена и отводняващи пръски. Използвайте сертифицирано семе, обеззаразете инструменти и избягвайте плитки поливки.
Вирусни мозаечни болести
Тези болести се причиняват от краставични и тиквени мозаечни вируси, които се разпространяват основно чрез листни въшки и трипсове. Заразените листа придобиват петнисто-зелен цвят, стават жилави и дребни, а плодовете остават неравномерно развити и често се напукват. Лечение срещу вирусите няма, затова борбата е изцяло профилактична: засаждане на жива ограда от царевица като защита от вятъра, поставяне на жълти лепливи капани за улов на преносителите и унищожаване на плевелите, които служат като резервоари на вирусите.
Пъпеш и диня - лекар разкри кой НЕ трябва да яде тези плодове
Как да се защитим?
Наблюдавайте насажденията поне веднъж седмично, защото ранната диагностика спестява десетки килограми плод. Спазвайте сеитбообращение и не връщайте дините на една и съща леха по-рано от три години. Поливайте сутрин и само в основата, за да държите листата сухи през нощта. Мулчът от слама редуцира калните пръски, които пренасят спори и бактерии. Почиствайте растителните остатъци веднага след беритба и ги изгаряйте, вместо да ги компостирате. Избирайте сортове с буквичките „F“, „PM“ или „CMV“ на пакетчето – означават вградена устойчивост към фузариум, брашнеста мана или мозаечни вируси.
По кои признаци се познават преполятите дини и пъпеши?
Дините и пъпешите са символ на лятото, но и магнит за различни гъби, бактерии и вируси. Ключът е превенция – чисти семена, разумен поливен режим и навременни пръскания. Като добавим сеитбообращение и устойчиви сортове, шансовете за сладки и хрупкави плодове рязко се покачват. Така лятната трапеза остава пълна, а трудът ни – възнаграден.