Глициния в двора: Красота и сила, които изискват контрол

20 май 2025, 16:30 часа

Родът глициния включва седем вида атрактивни, катерещи се храсти. Те лесно се изкачват на височина от десет метра. Когато ги засаждате и се грижите за тях, трябва да имате предвид няколко важни неща.

Още: Защо калция е ключов за доматените растения?

Съвет 1: Внимателно засаждане

Глициниите развиват пищните си цветове само когато има достатъчно слънце. Обикновено е най-добре да се поставят на южно или западно изложение, където са защитени и от студени източни ветрове. Струва си да се обърне внимание на сорта и избора на видове, тъй като има големи разлики по отношение на чувствителността към замръзване. В сурови райони се предпочитат късноцъфтящи сортове.

Кошница с гъсти мрежи предпазва кореновата топка от увреждане на корените в районите с полевки. За увивното растение трябва да се грижите добре от самото начало, затова добавете щедра порция зрял компост към горния почвен слой.

Още: Най-добрите декоративни растения за сенчестите места в градината

Внимание: Богатият на азот тор не е подходящ за глицинии. Те ще поникнат, но ще цъфтят по-слабо. Ямата за засаждане трябва да е по-голяма от кореновата бала, засаждането трябва да е на нивото на земята, а в случай на присадени екземпляри, точката на присаждане трябва да е над нивото на земята. Докато се установи, новозасадената глициния трябва да се полива обилно.

Съвет 2: Подходящо средство за катерене

Всички глицинии са широколистни, дървесни увивни растения, които се издигат нагоре, използвайки своите извиващи се издънки. Те обикновено се характеризират със силен до много силен растеж.

Още: 6 причини ягодовото растение да не дава плодове

При закрепването е важно да се отбележи, че издънките са насочени надясно или наляво в зависимост от вида. С напредването на възрастта и удебеляването им, силите на усукване стават толкова големи, че могат да компресират водосточни тръби и да откъснат перголите от техните закрепвания. Следователно, само здрави дървета с диаметър най-малко десет сантиметра са подходящи като помощни средства за катерене.

Теловете или струните са напълно неподходящи, тъй като издънките ще се удушат и ще умрат с времето. Дясно растящите растения включват Wisteria brachybotrys, Wisteria frutescens и Wisteria sinensis, докато ляво растящите включват Wisteria floribunda. Перголата се забива в земята пред растението, за да не се повредят корените. Трябва да се спазва разстояние от 20 сантиметра от стената.

Още: Засаждане на сладки картофи през май: Подготовка, разстояние и грижи

Съвет 3: Подходяща кройка

Независимо от помощното средство за катерене - растението глициния трябва да се изгражда от няколко основни издънки от самото начало. След това от тези основни издънки могат да се развият цъфтящи къси издънки. Тези, които не успеят да направят това, по-късно ще трябва да се справят с неконтролиран растеж. Това означава преплетени издънки и по-малко цветове.

Не забравяйте да разширявате тази рамка малко всяка година! Най-добре е глицинията да се подрязва два пъти годишно - след цъфтежа страничните издънки се скъсяват до 30 до 50 сантиметра. Скъсените издънки се фиксират към опората. След зимата страничните издънки, които са пораснали през лятото, се намаляват до две или три пъпки. Единствените изключения от това правило са относително малките сортове, като например Wisteria frutescens.

Още: Цветя за опрашващи насекоми: Какво да засадите, за да има живот и изобилие в градината ви

Поддържането на глициния изисква търпение, постоянство и знания за нейните нужди. С добра поддръжка тя ще ви се отблагодари с великолепен водопад от цветове и впечатляващо присъствие в градината. Но без редовна резитба и подходяща конструкция за катерене, растението лесно може да се превърне от украшение в неудържим проблем.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес