Гъбички по растения - причини и лечение

04 май 2025, 12:00 часа

Антракнозата се отнася до група свързани гъбични заболявания, които засягат растенията, включително зеленчуци и дървета, в градината.

Антракнозата може да причини листна мана при суха жега или гниене на стъблото при влажни месеци. Важно е да се научите как да разпознавате това заболяване, както и кои видове третиране срещу антракноза са най-ефективни.

Антракнозата се причинява от един от няколко вида антракнозни гъби. Това са плодни тела, които изглеждат като малки тъмни петна по листата или стъблата на растенията. Те произвеждат спори и ги отделят в слузести маси.

Още: Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения

Гъбичките (напр. Colletotrichum cereale) живеят върху мъртва и гниеща органична материя. Те причиняват различни видове мана, които се проявяват като тъмни петна по листата, пожълтяване и кафяво оцветяване на листата и/или лезии по листата. Лезиите изглеждат хлътнали и могат бързо да се слеят една с друга, образувайки неправилни лезии.

Растения, засегнати от антракноза

Антракнозата може да атакува голямо разнообразие от растения. Уязвимите растения включват широколистни и вечнозелени дървета и храсти. Тя може да засегне също многогодишни и едногодишни цветя, както и зеленчуци и тревни площи.

Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители

Обърнете внимание, че всеки вид гъби е насочен към един вид гостоприемник или понякога към няколко тясно свързани вида. Дърветата са едни от основните цели на антракнозата. Тези проблеми с дървесните гъби понякога се наричат ​​​​печене по листата, леторастите или клонките.

Симптоми на антракноза

Един труден аспект при идентифицирането на антракнозата е, че симптомите варират значително от растение до растение. Метеорологичните условия също могат да променят видовете симптоми, които се появяват.

Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

Може би най-честият симптом са петната. Те са малки петънца, често тъмнокафяви или черни, и могат да се появят по клонки или листа на някои гостоприемници, включително дъб. При други гостоприемници с антракноза, като клен и върба, ще видите неправилни мъртви области или лезии по листните жилки.

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Зрелите листа устояват на инфекцията, но симптомите включват петнисти лезии, последвани от обезлистване. Много млади, нежни листа се извиват и деформират, когато са заразени. Само част от всеки млад лист ще умре. Понякога можете да видите хлътнали, заразени участъци по клонки, клони и стъбла или стволове. Някои дървета с компактни корони, като китайския бряст, са особено уязвими към трайни повреди.

Как да предотвратим антракноза

Повечето гъбични заболявания са резултат от мокри листа и стъбла. Антракнозата не е изключение. Инфекциите се случват, когато листата са мокри за продължителни периоди от време.

За да предотвратите разпространението на това заболяване във вашата градина, поливайте растенията в задния двор сутрин, възможно най-рано. Това дава на растенията възможност да изсъхнат през целия ден преди падането на нощта. Ако видите заразени растения, отрежете заразените части и ги изхвърлете в боклука, а не в компоста.

Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари

Почистването на градината през есента винаги е добра идея. И може да намали гъбичната инфекция на следващата пролет.

Лечение на антракноза

Няма лечение за антракноза. Понякога обаче фунгицидите, приложени в подходящото време, могат да предотвратят разпространението на гъбичното заболяване към други части на засегнатото растение.

Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея

По време на горещи и дъждовни периоди, помислете за използването на контактни фунгициди, които инхибират покълването на спорите. Отново, това няма да убие гъбичките, но може да ограничи обхвата и тежестта на огнищата. Ще трябва да покриете растението с фунгициден спрей според графика, посочен на етикета. В повечето случаи ще трябва да напръскате обилно, когато пъпките започнат да се отварят през пролетта. Може да е трудно или невъзможно да се постигне подходящо покритие с пръскане върху зрели дървета.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес