Хортензиите тип „морхед“ (Hydrangea serrata) са не само красиви за отглеждане, но и осигуряват храна за насекоми. За разлика от популярните видове, хортензиите тип „морхед“ и по-точно заради тяхната специална структура на цветовете произвеждат цветен прашец и нектар. Хортензиите тип „морхед“ привличат опрашители с фалшивите си цветове, разположени около центъра на истинските цветове.
Още: Сметката ви за вода ще се стопи, ако поливате градината си по този начин
Хортензията тип „морхед“, която произхожда от Япония, има подобни изисквания за грижа като своите роднини. Тя реагира на лошите грижи, като отказва да цъфти. В тази статия разкриваме трите грешки, които определено трябва да избягвате, за да може хортензията тип „морхед“ да разгърне пълната си красота.
Грешка 1: Грешна почва
Хортензията тип „дантела“ се нуждае от свеж субстрат, който може да абсорбира добре вода. Както всички хортензии, тя е много жадна. Почвата никога не трябва да пресъхва – това важи особено, ако хортензията е в контейнер.
Още: Най-подходящият момент за подрязване е СЕГА – не пропускайте тези 8 растения
Специалната почва за рододендрон има правилната, леко киселинна pH стойност, от която се нуждае хортензията тип „дантела“. Разрохкайте почвата при засаждане, за да могат фините корени бързо да се закрепят и да абсорбират вода, и смесете изкопаната почва с подкиселена почва. При никакви обстоятелства хортензията тип „дантела“ не трябва да се засажда в уплътнен, варовит субстрат.
Хортензиите са известни като растения за частична сянка. Най-добре е да се засаждат под лек листен навес. Чистата сянка ще намали изобилието от цветове. Докато хортензията тип „дантела“ може да понася пълно слънце, Hydrangea serrata трябва да се полива много редовно, тъй като големите ѝ листа изпаряват много влага.
Още: Мушкатото ви не цъфти? Ето истинската причина и как да го съживите
Грешка 2: Твърде малко храна
Когато поникнат за първи път през пролетта, хортензиите често показват жълтеникави листа. Това показва недостиг на хранителни вещества. Хортензията расте толкова бързо, че съдовата система не може да се справи със снабдяването.
Затова, считано от май, редовно прилагайте тор за хортензии или стърготини от рога в кореновата област на растенията. Не торете хортензиите с компост - съставът на хранителните вещества не е идеален за декоративни храсти! За саксийни растения е най-подходящ течен тор.
Ако не поливате хортензията си достатъчно, няма да получите много удоволствие от нея. Като „водопоглъщащо растение“, както се превежда думата хортензия, то се нуждае от постоянно водоснабдяване. Прекаленото засушаване през пролетта ще увреди пъпките. Уверете се обаче, че кореновата област на растението не се подгизва трайно.
Още: Слънцето пече, а тревата жълтее? Ето как да запазите моравата си зелена въпреки жегите
Грешка 3: Грешен разрез
Подрязването на хортензии не е сложно само по себе си, ако знаете към коя група за резитба принадлежат. Типичните хортензии принадлежат към Група за резитба 1, същата група като хортензиите с едролистни листа.
Типичните хортензии развиват цветните си пъпки през предходната година и затова не трябва да се подрязват силно през пролетта. Ако направите на вашата типична хортензия радикална, топиарна резитба през пролетта, тя няма да цъфти, тъй като нищо няма да остане от пъпките.
Затова подрязвайте хортензията пестеливо. Отрежете прецъфтелите цветни главички точно над следващия чифт пъпки. Не подрязвайте по-дълбоко, освен ако не е абсолютно необходимо за формата на растението. Можете също така да премахнете повредени от замръзване и стареещи издънки и да прищипете отделни издънки в основата, за да предотвратите прекаленото сгъстяване на хортензията. Хортензията ще ви възнагради с буен цъфтеж.
Още: Никога не правете това в градината през ЮЛИ – 9 грешки с фатални последици