В света на градинарството месец май е времето, когато можете да започнете най-активния процес на засяване и отглеждане на растения. Опитните собственици знаят, че за да отглеждат зеленчуци и ароматни култури на парцела си през лятото, те трябва да изберат правилните семена и да наблюдават процеса на сеитба и грижи. Нека разгледаме по-отблизо какво и как най-добре да сеем през май.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Кои семена е най-добре да използвате?
Един от ключовите моменти за успешна сеитба е изборът на качествени семена. Най-добре е да използвате семена, събрани през предходния сезон, тъй като тяхната кълняемост обикновено е по-висока от тази на новите. Обърнете внимание и на произхода на семената: за предпочитане е да изберете семена от доверени производители или събрани от опитни градинари. Още по-добре е, ако самите вие сте си ги събирали от растения, които са давали отлична реколта.
Работа на градинарите през ЮНИ: Ето какво не бива да пропускате
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Какво да сеем през май?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Пикантни и ароматни култури:
· Риган, многогодишна майорана, лавандула, мента, кресон, босилек, кимион и други билки могат да се засяват успешно през май. Трябва обаче да се помни, че тези растения имат ограничен период на покълване на семената. Затова използвайте висококачествени и доказани семена.
Зеленчукови култури:
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
· Много зеленчуци могат да се засяват директно в открита почва през месец май. Това са моркови, цвекло, репички, спанак, маруля, копър, магданоз, репички и др. Обърнете внимание на дълбочината на засаждане на семената в почвата - тя не трябва да надвишава три размера на семената.
Правила за сеитба
1. Подготовка на почвата: Преди сеитба е препоръчително почвата да се напои и леко да се уплътни, за да се осигури добър контакт на семената с почвата.
2. Засяване: поръсете семената отгоре с помощта на ситото с пясък или суха почва в съответствие с препоръчителната дълбочина на засяване.
3. Покриване: След сеитба покрийте почвата с филм, за да предпазите семената от птици и да запазите влагата.