През втората половина на лятото започва активното прибиране на реколтата от краставици. Макар че тези култури плододават обилно, техният вегетационен период често приключва още в края на август, когато плодовете губят вкусовите си качества и размер, а добивите намаляват рязко. Съществуват обаче изпитани агротехнически практики, които значително удължават периода на плододаване – дори до месец октомври.
Удължаване на плододаването на краставици на открито
Краставиците са чувствителни към резки температурни промени, особено към нощни застудявания и образуване на роса. За да се намали стресът върху растенията, се препоръчва вечерно покриване на лехите със спанбонд, агровълна или полиетиленово фолио. Поливането трябва да се извършва с предварително затоплена вода, като се избягва използването на студена течност, особено в края на лятото.
Още: Защо се образуват празни цветове при краставиците и как да ги предотвратим
Допълнително подхранване също играе важна роля. Във фазата на активно плододаване растенията се нуждаят от адекватни количества азот, бор и фосфор. Подходящо решение е използването на листен тор, съдържащ борна киселина, която стимулира образуването на нови плодове и поддържа растежа.
Ефективно средство за удължаване на плододаването е и следната смес: разтворете 2 кг добре разложен оборски тор в 10 литра вода и добавете 2 супени лъжици калиев хумат. Използвайте получения разтвор за поливане веднъж седмично, започвайки от края на август.
Грижи за краставиците в оранжерийни условия
Оранжерията осигурява по-дълъг вегетационен период за краставиците, но е важно да се създадат оптимални условия. През деня помещението трябва да се проветрява, докато нощем прозорците и вратите трябва да останат затворени, за да се предотврати охлаждането на въздуха.
Още: Най-сигурният начин да се справите с брашнеста мана по краставиците
За ограничаване на заболяванията, които могат да компрометират добивите, е препоръчително опушване с изсушени листа от тютюн или пелин при първи признаци на инфекция по листната маса.
Предотвратяване на преждевременно стареене
За да се поддържа активен процес на плододаване, е задължително редовно събиране на плодовете. Когато растението достигне своята биологична цел – създаване на зрели семена, то спира да образува нови цветове и плодове. Поради това краставиците трябва да се берат през ден, а ако се целят по-дребни плодове (корнишони), се препоръчва ежедневно прибиране.
Също така е важно периодичното отстраняване на остарели и нефункционални листа в долната част на растението. След прибиране на плодовете, които са в близост до тези листа, може спокойно да се премахнат и самите листа, без това да повлияе негативно на продуктивността.
Още: Амонякът е полезен за краставиците - използвайте го по тази схема