Как да НЕ засаждате краставици: 5 грешки, които са пагубни за реколтата

27 май 2025, 19:33 часа

Краставиците са едни от най-популярните зеленчукови култури във всяка градина, защото не изискват сложни грижи. Въпреки това, дори най-добрият сорт няма да даде качествена реколта, ако растенията са засадени на неправилното място. Експертите съветват да се избягват няколко типични грешки, които водят до лош растеж и качество на плодовете.

5 грешки при засаждането на краставици

Първият съвет е да не засаждате краставици до други тиквени култури, като пъпеши и тикви. Тези растения привличат същите вредители и болести, които могат сериозно да навредят на краставиците. Освен това, те се конкурират за хранителни вещества и влага, което възпрепятства развитието им.

Как борната киселина помага за богата реколта от краставици - проста, но ефективна рецепта

Важно е също да изберете място с добро осветление - краставиците се нуждаят от шест до осем часа слънце на ден. Засаждането им в сянката на сгради, огради или дървета значително намалява добивите. Краставиците не обичат прекомерна влага и застояла вода, тъй като имат повърхностни корени, които са склонни към гъбични заболявания. Ето защо си струва да се избягват низини и райони с лош дренаж за засаждането на тази култура.

Освен това, струва си да се избягват ветровити и открити места, където вятърът може да повреди листата и плодовете, особено ако растенията се отглеждат с опора. Не на последно място, лехите с краставици трябва да са достатъчно просторни. Твърде малката площ води до забавен растеж и намален обмен на въздух, което увеличава риска от заболявания.

Още за засаждането на краставици

Почвата, върху която се отглеждат краставици, трябва да е лека и плодородна. Преди засаждане можете да добавите хумус или компост в количество от 2 кофи на 1 кв.м. Или можете да използвате 1 супена лъжица нитроамофоска на 1 кв.м. Добри предшественици на краставиците са зелето, картофите, лукът, доматите, чушките и морковите. 

Как яйцата помагат за богата реколта от домати, краставици и чушки

Сеитбата трябва да се извършва, когато температурата на въздуха се повиши до поне до +16-18 градуса. Растенията умират, ако температурата падне до +5 градуса. Следователно е необходимо сеитбата на семена да се извършва, когато заплахата от повтарящи се слани е отминала и нощната температура се задържи на +8 градуса или по-висока.

В почвата се правят бразди с дълбочина 2-4 сантиметра на разстояние 70 сантиметра една от друга. Браздите се овлажняват и се запълват със семена на разстояние 5-10 сантиметра. След това семената се поръсват с почва и се поливат отново. След засаждането се препоръчва да се монтират опори по протежение на лехите. Най-добре е да се използват перголи, по които растението ще се увие, което улеснява прибирането на реколтата. Освен това, по този начин краставиците се опрашват по-добре от насекоми, поради което добивът се увеличава с 20-30%

Засаждане на краставици: На какво разстояние се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес