Как да обогатим почвата след изкопаване на картофи?

14 май 2025, 11:00 часа

Никой зеленчук не е като картофа. Еднакво вкусен е варен, печен или пържен. Този скромен хранителен продукт е изиграл важна роля в историята на човечеството, спасявайки света от глад по време на войни, но също и в райони с лоши климатични условия. За първи път е култивиран от индианците на Перу преди повече от 4000 години. Тъй като картофите са лесни и евтини за отглеждане, те принадлежат към групата на екологично чистите храни.

Това е най - доброто време за засаждане на картофи

Може да се отглежда и в райони с неблагоприятни климатични условия. Съдържа повече калий от бананите, повече използваемо желязо от други зеленчуци и по-малко калории от хляба, пастата и ориза. Това многогодишно тревисто растение е дошло в нашия регион през 18 век.

Трябва да се отбележи, че всички части на картофа, с изключение на грудката, са отровни. Суровият клубен съдържа около 75% вода, 18,2% нишесте, 2% протеини, 1,5% захар, 1% целулоза, 0,1% мазнини, 0,2% киселини.

Още: Най - ефективното домашно средство срещу колорадския бръмбар

В допълнение към спазването на препоръчителното сеитбообращение, съществува и интегриран подход на засаждане, който обогатява почвата с хранителни вещества, унищожава вредителите и подобрява структурата на горния почвен слой.

Картофите извличат много хранителни вещества от почвата през сезона и често оставят след себе си гъбични болести по растенията и вредители. Поради тази причина се препоръчва да се спазва сеитбооборотът при засаждането му.

Съществува обаче интегриран подход за отглеждане на един и същ парцел. Почвата трябва да бъде обогатена с микроелементи, лехите да бъдат освободени от вредители и болести, а структурата на горния плодороден почвен слой трябва да бъде подобрена.

Сидератите обогатяват почвата

Още: Златни правила за събиране на лечебни билки

Един съвет е да не бързате да обработвате почвата в градината, след като изкопаете грудките. Преди всичко е важно да се премахнат растителните остатъци от лехите, за да няма проблеми с гъбични заболявания през следващата година, тъй като издънките на това растение са благоприятна среда за развитието на патогени.

Проблемът с плодородието може да се реши и с помощта на зелени торове или сидерати, като детелина, фацелия и фий, които се засяват веднага след прибирането на картофите в количество от 200 грама семена на 10 м² . Те могат да се косят след около 20 дни, веднага щом започнат да цъфтят, за да се извлекат възможно най-малко хранителни вещества от почвата, а остатъците се заорават, за да се обогати почвата.

Какво трябва да знаете за отглеждането на картофи?

При използване на растителни остатъци за целите на органично торене, трябва да се внимава да не се внасят плевели и причинители на болести. Дървесната пепел може да се използва за обогатяване с фосфор и калий. Добавя се през есента или пролетта при засаждане на картофи, когато в дупката за засаждане се постави шепа пепел.

Още: Пръскане на картофите: Кога е най-доброто време

Съществуващите на пазара препарати, предназначени за тази цел, също могат да се добавят за възстановяване на почвата.

Освен картофи, не се препоръчва през следващия сезон на същото място да се засаждат и други видове от семейство Solanacea, към които спадат домати, патладжан и чушки. Препоръчително е да се сеят тиквички, лук, пащърнак, репички, цвекло или целина.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес