За мнозина събирането на лечебни билки е повече от хоби или работа, но тази среща с природата изисква знания, търпение и отговорност. Трябва да се има предвид, че растенията не са неизчерпаем ресурс и всяко неправилно събиране на реколтата оставя следа. Ето защо е важно да знаете какво, кога и как да събирате реколтата, не само за качеството на растението, но и за неговото оцеляване.
Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Растенията трябва да се познават на терен, казва Игор Томашевич от Сръбската академия на науките и изкуствата, препоръчвайки да се събират само тези, които познавате добре. Правете това възможно най-внимателно, като избягвате прибирането на реколтата в дъжд и докато има роса.
„Когато започнете да събирате определен вид, е необходимо да оставите по-красивите екземпляри за размножаване. Практиката е да се остави една десета от насаждението, с условието площта да не се експлоатира през следващата година. Времето за събиране на даден вид, както и коя част се събира, е изключително важно “, отбелязва Томашевич.
Още: Билката, която гарантира едри и месести домати през юли
Цвете, листо и кора
Цветето, посочва той, се бере, докато цъфти, за предпочитане в самото начало, а прецъфтелите и увехнали цветове не бива да се берат, защото нямат стойност. Беритбата се извършва на ръка, като се внимава цветните стъбла да бъдат възможно най-къси. Сушенето може да бъде естествено или изкуствено, а времето за сушене варира от 3 до 6 дни.
Сухите цветя са опаковани в картонени кутии, без да са пресовани. Големите сламени торби трябва да се избягват, тъй като причиняват механични повреди.
Що се отнася до листата , началото на цъфтежа е и най-подходящото време за брането им.
Още: Как да си отгледате копър в градината
„Трябва да избягвате брането от много млади растения, защото тогава листата са пълни с вода и бедни на активни вещества. Не бива да берете листа от растения в пълен разцвет “, казва съветникът, добавяйки, че сушенето на лист е същото като сушенето на цвете и в зависимост от вида и условията на този процес, времето е до 8 дни. Опаковано е в кутии, а може да бъде и в хартиени торбички.
Надземната част на растението, обяснява той, се отнася до 25-30 см от горните части на растението по време на цъфтеж. Както при цветята, тази реколта се извършва в началото на цъфтежа. В случай на по-големи площи, може да се коси със сърп или да се реже с ножица. Същите условия важат за сушене и съхранение, както за предишните части.
При събирането на кора, Томашевич заявява, че тя се отстранява от млади клони и стъбла. Стара и напукана кора не е подходяща за употреба. Нарязва се с нож и се бели в началото на пролетта преди цъфтежа.
„Ако не се отстрани през пролетта, може да се отстрани в късна есен. След отстраняването, за по-лесно сушене и съхранение, нарязваме кората на надлъжни ленти с ширина 2-3 см и дължина 10-30 см “, обяснява този експерт, посочвайки, че за разлика от споменатите по-рано растителни органи, кората може да се суши на слънце.
Още: Как лесно да си отгледате кориандър в градината
Плодове и семена
Времето за събиране на плодовете варира, така че в някои случаи плодовете се берат узрели, а при някои видове са полуузрели (неузрели).
„Повечето месести плодове се берат узрели, а повечето сухи се берат преди да узреят “, казва той, добавяйки, че плодовете могат да се сушат и на слънце. Специално внимание трябва да се обърне на сушенето на месестите плодове (нарове), за да се предотврати разваляне и повреждане на стоките.
Семената се събират, когато са напълно узрели. След изсушаване трябва да се обърне специално внимание на неговото съхранение. Трябва да се опакова в торбички или кутии с подплата, тъй като повечето семена са привлекателна храна за гризачи поради обикновено високото им съдържание на мазнини.
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Корен и коренище
Корените и коренищата са подземни органи на растенията. Те се изкопават през есента, когато листата окапят. Освен есента , прибирането на реколтата може да се извърши и в началото на пролетта. В някои случаи се извлича по време на цъфтежа на растението.
Бял равнец - лек от градината за тялото ви
„При събиране на корени или луковици, 30% от растителната популация трябва да се остави непокътната “, отбелязва Томашевич, обяснявайки, че в зависимост от времето на прибиране на реколтата, химичният състав също се променя, така че за един и същ вид, корен, събран през пролетта, и корен, събран през есента, може да имат значително различен състав и следователно качество.
След извличане коренът се почиства от остатъци от почва, отстраняват се гнили части и се измива добре. Може да се суши на слънце, но за по-бързо съхнене, първо трябва да се нареже на надлъжни ленти.
Още: Пригответе тази вода от коприва и ще забравите за пърхота
„Трябва да се подчертае, че след отстраняване на корените е необходимо да се отреже кореновата глава и да се върне в почвата, за да може от нея да се развие ново растение“, съветва този експерт.