Има 5000 различни сорта картофени растения, от които да избирате в разнообразие от цветове и размери. С толкова много опции, отглеждането на картофи е често срещан вариант за много домашни градинари. Ако се интересувате от засаждане на картофи в градината си, следното пълно ръководство за грижа и отглеждане ще ви помогне. Продължете да четете, за да научите как да отглеждате картофи.
Картофите са култура, която се отглежда в хладно време. Една от най-важните основни култури в света, картофите разчитат на специфична светлина, вода, температура, почва и плодородие, както и на внимание към вредителите и болестите, за да отглеждат здрава реколта.
Светлина
Още: Как да отгледате картофи с размера на юмрук?
Картофите обичат слънцето и трябва да се отглеждат на пълно слънце. Въпреки това, в по-горещ климат, горещото следобедно слънце може да причини изгаряне на листата, докато в райони с лошо излагане на слънце, растенията вероятно ще бъдат дълги и вретеновидни.
Вода
Картофите виреят в постоянно влажна почва, но може да има твърде много от хубавите неща. Прекалено влажната почва може да доведе до гниене , така че има тънка граница между това колко поливане е необходимо на едно картофено растение. Като цяло, в зависимост от времето, картофените растения се нуждаят от допълнителен инч вода на седмица.
Температура и влажност
Още: Резултатите ще ви изумят: Как да отглеждате картофи в саксии
Картофите са култура, подходяща за хладен сезон, и виреят при температури между 18-27°C през деня и около 13-18°C през нощта. Въпреки че могат да понасят кратки периоди на прекалено влажно време, това не е задължително за тази грудка. Въпреки това, относителна влажност от 60-80% ще поддържа картофите ви щастливи.
Почва
Картофите се нуждаят от добре дренирана, песъчлива почва с pH 6-6,5, леко киселинна.
Тор
Още: Рекордна реколта от картофи: Трябва ви само това аптечно лекарство
Картофите имат плитка коренова система, което означава, че те са склонни да се нуждаят от повече тор от други видове култури. Започнете да подхранвате картофите си в началото, като добавите малко добре отлежал компост в дупката им за засаждане. Тест на почвата ще ви помогне да разберете кога и колко тор да използвате след това.
Вместо почвен тест, използвайте балансиран тор 10-10-10 в количество 454 г на 3 метра редове преди засаждане и смесете с почвата. След това нанесете странично тор в количество 2,7 кг на 3 метра редове седмица след поникването и полейте почвата. Накрая, нанесете странично тор с още 2,7 кг на 3 метра редове 4-6 седмици след поникването и полейте.
Проблеми, вредители и болести
Има много вредители, болести и разстройства, които могат да засегнат картофите. Здравите картофи са по-малко податливи на тях.
Вредители като листни въшки, колорадски бръмбари и бълхи, за да назовем само няколко, са известни с това, че причиняват щети на картофените култури.
Болестите, обикновено гъбични, като ранна или късна мана, също могат да бъдат проблем при производството на картофи. Те могат да се третират с фунгициди , но най-добре се избягват чрез използване на устойчиви на болести или свободни от тях семена, поддържане на добра плодородност и правилни техники за напояване.
Нарушения като позеленяване на клубените са резултат от излагане на светлина върху картофите. Дръжте клубените покрити с почва в градината и съхранявайте картофите на хладно и тъмно място след прибиране на реколтата.
Грудките с неправилна форма или тези със сухи, напукани кожи са резултат от променливо напояване. Мулчирайте около растенията, за да задържите влагата.
Още: Засаждане на картофи: Задължително сложете това в дупката, за да е богата реколтата
Как да засадим картофи
Температурата на почвата трябва да бъде поне 13°C през деня и 7°C през нощта преди засаждане на картофи за семе . Ако почвата е твърде влажна и студена, покълването ще се забави и/или семената ще изгният. Подготовката на лехата за картофи е важна. Разпределете семената на разстояние 25-30 см едно от друго и на дълбочина 10 см в редове, които са на разстояние 76-91 см едно от друго.
По-малките картофени пръчици могат да бъдат разположени по-близо един до друг; на около 20 см един от друг.
Когато клубените започнат да поникват от почвата, заравнете или добавете 5-10 см почва или компост около върха на растението. Това е, за да се гарантира, че светлината няма да причини позеленяване на клубените.
Още: Кога да засадите картофи през май 2025: Тези дати са идеални за богата реколта
Мулчирайте около растенията с дървени стърготини или слама, за да задържите влагата, да блокирате светлината и да забавите плевелите. Следете хълмовете и добавяйте още почва, компост или органичен мулч, ако е необходимо, за да покриете поникналите картофи.